MULTIMEDIA

FILMY DOKUMENTALNE

„Wielkie Oszustwo Globalnego Ocieplenia”

The Great Global Warming Swindle

„Film przedstawia argumenty „za” i „przeciw” na temat wpływu człowieka na ziemski klimat, zwłaszcza poprzez  wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze naszej planety. Dowiadujemy się, w jakim stopniu czynnik finansowy ma wpływ na swobodną dyskusję o globalnym ociepleniu. Wysłuchamy także krytyki zachodnich organizacji ekologicznych, które poprzez promocję alternatywnych źródeł energii (wiatrowa, słoneczna) przyczyniają się do zacofania przemysłowego w… Afryce.”

Rok produkcji: 2007
Gatunek : Dokumentalny

reżyseria: Martin Durkin
scenariusz: Martin Durkin
zdjęcia: Craig Hastings
czas trwania: 74 min

„Chmury słuchają się gwiazd”
The Cloud Mystery

„Duński naukowiec Henrik Svensmark dzięki pionierskim eksperymentom rozwiązał tajemnicę wybuchów supernowej, oraz w jaki sposób zmiany na Słońcu wpływają na zmiany klimatyczne na Ziemi.

Henrik Svensmark odkrył nowy rodzaj procesów chemicznych w naszej galaktyce, które determinują wielkość chmur w atmosferze. Jego odkrycie stworzyło nowy paradygmat w meteorologii, przez co przyczyny globalnego ocieplenia muszą zostać zrewidowane. Twórcy filmu przez 10 lat dokumentowali walkę duńskiego naukowca, by znaleźć fizyczny dowód na to, co napędza zmiany klimatyczne. Pokazują, że środowisko naukowe może być nieprzyjemne i wrogie, jeśli jest się w opozycji do dotychczasowych odkryć i gotowym do ukazania nowej prawdy.”

produkcja: Dania
gatunek: Dokumentalny
data premiery: 2008

źródło: Planete.pl
więcej info: http://www.thecloudmystery.com

AUDYCJE/ INNE

„Polityka energetyczna dusi polskie firmy”

Fragment raportu BBC:

“Wpływ “nawęglenia” polskiej energetyki na koszty produkcji energii elektrycznej:

Struktura paliw wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej w Polsce powoduje, iż polska energetyka ma obok Estonii największą emisyjność z pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Po 2013 roku, kiedy uprawnienia do emisji trzeba będzie kupować na aukcjach, koszty energii elektrycznej w Polsce wzrosną znacznie powyżej średniej europejskiej.

Co prawda tempo tego wzrostu zostało spowolnione poprzez odsunięcie obowiązku zakupu 100% niezbędnych polskiej energetyce uprawnień do emisji CO2 do roku 2020, ale już w roku 2014 będziemy ich musieli kupić tyle samo ile wynika ze średniej europejskiej (40%). Z każdym kolejnym rokiem różnica pomiędzy ilością kupowanych uprawnień w Polsce i średnią ilością przypadającą na wszystkie kraje UE będzie rosła w tempie 10% rocznie. Przy zachowaniu aktualnej struktury produkcji energii elektrycznej w 2020 r. różnica ta wyniesie 60%. Oznacza to iż polski odbiorca poniesie 2,5 krotnie wyższe koszty ochrony klimatu niż statystyczny odbiorca europejski!”

Zwiększanie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i gazu ziemnego:

Polityka energetyczna Polski do 2030 roku zakłada spadek produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego na rzecz zwiększenia generacji ze źródeł odnawialnych, gazu i – po roku 2020 – z elektrowni jądrowych. Przewiduje również dwukrotne zwiększenie produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji.

Ceny energii elektrycznej produkowanej w powyższych technologiach są znacznie wyższe niż w technologiach węglowych. Prowadzona w ten sposób polityka energetyczna spowoduje znaczący wzrost kosztów energii elektrycznej „czarnej”, stanie się również przyczyną gwałtownego wzrostu kosztów wynikających z konieczności zakupu kolorowych certyfikatów.”

AUDYCJA NA TEMAT ZMIAN KLIMATU
PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA

  • Plik w formacie audio, do pobrania- 21,8 MB
  • LINK

One response

11 10 2009
..

Chmury słuchają się gwiazd [2008] [Lektor-PL]:

http://hotfile.com/dl/9564319/4954706/Chmury_suchaj_si_gwiazd_2008_Lekt or-PL.part1.rar.html

http://hotfile.com/dl/9562858/b0f7bab/Chmury_suchaj_si_gwiazd_2008_Lekt or-PL.part2.rar.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: