„ClimateGate” Przeciek danych i e-maili z Hadley CRU

20 11 2009

Z University of East Anglia  wyciekły dane, które dla (autentyczności) teorii „globalnego ocieplenia” mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny.

Zanim zapoznają się Państwo z poniższym materiałem, warto zdać sobie sprawę, że plików jest tak dużo- łącznie jest ich aż 4556 (w tym też prywatne e-maile, które sięgają nawet 13 lat wstecz!), że minie trochę czasu zanim ostatecznie będzie można potwierdzić autentyczność całości.

Warto jednak zaznaczyć, że wyciek do którego doszło kilka dni temu z serwerów HadleyCRU potwierdzono już dziś, oficjalnie.

Plik o którym mowa, mogą Państwo ściągnąć z poniższego linku:

Paczka zawiera: 1079 e-maili i 72 dokumenty

LINK

Więcej na ten temat mogą Państwo śledzić na bieżąco min. na stronie A. Watts’a:

Watts up with that

Aby uzmysłowić skalę problemu warto jednak podać kilka przykładów:


Poniższy e-mail jest  jednym z tych należących do najciekawszych .. Phil Jones wydaje się w tym przypadku omówić sposób/ metodę „nakładania” nieprawdziwych (czyli wyższych) danych z temperaturą:

Okazuje się, że dość często „rozmawiano” też o pieniądzach:

W ramach uzupełnienia warto też zapoznać się z poniższym katalogiem, z którego wynika, że Phil Jones zebrał od 1990r oszałamiające 13,7 milionów funtów (22,6 milionów dolarów) w formie dotacji… Przypadek?

LINK

Dwa kolejne e-maile:

W poniższym przykładzie mamy dyskusję na temat: usuwania niewygodnych danych… w celu podkreślenia innych, które wspierają (ich) wnioski:

Kolejny e-mail to ciekawy przykład prywatnego przyznania się do tego, że nie dostrzega się globalnego ocieplenia… Nic dziwnego, skoro zamiast ciepła padają rekordy zimna.

Tego typu przykładów jest oczywiście znacznie więcej..

Prawda jest taka, że jeśli materiały te okażą się są autentyczne (i to choćby „tylko” w części)- to mamy tutaj do czynienia nie tylko z szeroką próbą manipulacji i oszustwa ale przede wszystkim z jednym z największych skandali „nowoczesnej nauki” o charakterze globalnym.

Skandalem, który dla mnie osobiście będzie ostateczną kompromitacją i przysłowiowym gwoździem do trumny, tonącego już zresztą statku jakim jest szeroko pojęte „globalne ocieplenie”.


Reklamy

Działania

Information

152 Komentarze

21 11 2009
P. Tomas

W polskiej sieci pojawiają się pierwsze komentarze:

za sfora.pl:

„Skandal po odkryciu oszustwa klimatologów:”

Haker ukradł ponad tysiąc maili z brytyjskiego instytutu naukowego.
Dziennikarze australijskiej gazety „The Herald Sun” przebili się przez większość z 1079 maili i 72 dokumentów.

” Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z największym skandalem naukowym naszych czasów. Zamieszani są najwięksi klimatolodzy – donosi news.com.au.”

Niezależnie od poglądów na zmiany klimatyczne lub ich brak, włamanie faktycznie miało miejsce i maile faktycznie skradziono. Potwierdza to sam szef HCRU.

” Włamaniem do komputerów Hadley CRU udowodniono, że największy ośrodek badań klimatycznych w Wielkiej Brytanii ustawia dane tak, żeby wskazywały istnienie globalnego ocieplenia – czytamy na americanthinker.com”

Australijska gazeta twierdzi wprost:

” To nie był atak hakera, to ktoś ze środka ujawnił całą prawdę – czytamy”

21 11 2009
pdjakow

Zastanawiający może być więc fakt, że takie dane UAH, które wprost uwielbia Pan Karol, bo są „super, najdokładniejsze, nie zmanipulowane” i w ogóle, zgadzają się niemal dokładnie z GISS temp, na które autor tego bloga bezustannie psioczy. Większą różnicę widać jedynie w zeszłym roku. W tym roku różnica jest ponownie mniejsza. Czy więc UAH/RSS także są przekłamywane?

Warto poczytać inny punkt widzenia:
http://doskonaleszare.blox.pl/2009/11/Yet-Another-Nail-in-the-Coffin.html

21 11 2009
neutralny506

Panie Piotrze po co te nerwy? 🙂

A tymczasem w sieci pojawiła się ciekawa i przydatna CRU-wyszukiwarka 🙂

LINK

21 11 2009
neutralny506

„Ujawnione manipulacje klimatologów”

Potężny cios zwolennikom teorii globalnego ocieplenia klimatu zadali rosyjscy hakerzy i to na niecały miesiąc przed kopenhaskim szczytem klimatycznym, którzy jak twierdzą niektórzy ma się stać pretekstem do ustanowienia namiastki „rządu światowego” odpowiedzialnego za globalną walkę ze zmianami klimatu.

Na serwery jednego z największych zespołów badawczych, Climate Research Unit na Universitety of East Anglia`s włamał się anonimowy haker i wykradł z niej ponad 1000 e-maili i 3000 dokumentów, które następnie zostały upublicznione w internecie na jednym z rosyjskich serwerów.

Z maili wynika że dane i statystyki dotyczące zmian klimatycznych były od wielu lat fałszowane w celu utrzymania wątpliwej teorii.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych listów pochodzi z listopada 1999 r. Jego nadawcą jest dyrektor instytutu, Phil Jones, który pisze: „Właśnie wykonałem trik Mike’a z dodaniem danych dla każdej z serii z ostatnich 20 lat (np. od roku 1981) i z 1961 by ukryć spadek”.
W innym ze swych listów ten sam Jones prosi kolegę z Earth System Science Center w Pensylwanii, Michaela Manna, by wykasował pewne maile, których ujawnienia domagali się jego przeciwnicy.
Z upublicznionej korespondencji wyłania się obraz nieskrępowanej niczym polityki fałszowania danych i tworzenia fikcji, która nastepnie stawała się obowiązującą doktryną.

Rzecznik instytucji, która stała się celem ataku powiedział, że ze względu na ogromną ilość ujawnionych dokumentów nie można na razie stwierdzić, czy ten materiał jest prawdziwy. O sprawie została poinformowana policja, powołana zostanie także specjalna komisja wewnętrzna do jej zbadania.”

Źródło: Konservat.pl/ za Daily Telegraph, BBC

21 11 2009
pdjakow

Jakie nerwy – ja nie widzę tu po prostu żadnego oszustwa. Dla Pana wiadomości – CRU różni się od UAH o 0.04 stopnia (średnio w pięciolatce)

wielolecie   CRU   UAH  różnica
1991-1995  0.02  -0.02  +0.04
1996-2000  0.17   0.13  +0.04
2001-2005  0.31   0.26  +0.05
2006-2009  0.25   0.21  +0.04 

Gdzie jest to oszustwo w danych CRU?

21 11 2009
pdjakow

Porównanie CRu do UAH/RSS
http://www.gfspl.rootnode.net/BLOG/?p=249

22 11 2009
neutralny506

Panie Piotrze, na jaką skalę było to oszustwo, to być może dowiemy się w najbliższym czasie. Choć osobiście uważam, że całej prawdy i tak się nie dowiemy. No cóż chyba jestem „pesymistą”.

Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją poważne przypuszczenia, że doszło do nadużyć- co wynika z treści wielu e-maili, choćby z dobrze znanego „ukrywania spadku” (czego? temperatury? no chyba nie ciśnienia wody w mieszkaniu u autora).

„Niewielkich” różnic jak to Pan podkreśla pomiędzy CRU a UAH/ RSS w tej chwili nie skomentuje z jednej prostej przyczyny- nie mamy teraz pewności na ile dane CRU są prawdziwe- kto wie, być może powinny one być odwrotne 🙂 100% pewności już teraz mieć nie możemy..

Na zakończenie dodam, że jeśli nawet doszło do „minimalnych” (cieżko w sumie stwierdzić co oznacza w tym przypadku to słowo) nadużyć i fałszowania danych, to będzie to praktyka nie mającą niczego wspólnego z nauką. Skandalem, który jak dla mnie podważy cały „dorobek” GO.

I jeszcze jedna sprawa, ujawnione e-maile nie dotyczą tylko „temperatury”, proszę więc nie spłaszczać problemu. Sporo ciekawych rzeczy można dowiedzieć się również o innych aspektach ‚GO’. Jak choćby o:

– ciekawej roli UHI
– ciekawej roli cyklów słonecznych
– walce o „krzesełka” w IPCC
– kontrowersyjnej roli „Real Climate”
– o braku solidnych podstaw do tego, że zmiany klimatu są rzeczywiście aż tak bardzo niebezpieczne.
– o finansowaniu i dotacjach
– o ciekawych związkach i zaangażowaniu WWF

i wielu, wielu innych.

Sam Pan widzi, te e-maile to prawdziwa kopalnia wiedzy (choć osobiście uważam, że jest to pewnie tylko szczyt wielkiej góry lodowej- dają one jednak pewien obraz całości). Faktem jest też to, że ten tzw. „smrodzik” który i tak wokół ‚GO’ był spory- stanie się teraz jeszcze większy a dowody w postaci e-maili pozostaną (w sieci) na zawsze 🙂

No ale oczywiście, wg. „alarmistów” wszystko jest tak jak byc powinno 🙂

22 11 2009
perfectgreybody

„Panie Piotrze, na jaką skalę było to oszustwo, to być może dowiemy się w najbliższym czasie. Choć osobiście uważam, że całej prawdy i tak się nie dowiemy. No cóż chyba jestem “pesymistą”.”

Rozumiem, że tak brzmi teraz oficjalna wersja: dowodów na istnienie żadnych oszustw nie ma, ale to tylko dlatego, że nie dowiedzieliśmy się całej prawdy 😉

„Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją poważne przypuszczenia, że doszło do nadużyć- co wynika z treści wielu e-maili, choćby z dobrze znanego “ukrywania spadku” (czego? temperatury? no chyba nie ciśnienia wody w mieszkaniu u autora).”

Nie spadku temperatury, tylko spadku produktywności drzew po roku 1960 z których pobierano rdzenie do rekonstrukcji dendro. Gdzie tutaj jest jakieś nadużycie, skoro problem był otwarcie dyskutowany w literaturze naukowej przed (np. tutaj http://www.nature.com/nature/journal/v391/n6668/abs/391678a0.html ) i po wysłaniu tego maila?

Gdzie tu oszustwo o którym mówi powyższa notka?

„“Niewielkich” różnic jak to Pan podkreśla pomiędzy CRU a UAH/ RSS w tej chwili nie skomentuje z jednej prostej przyczyny- nie mamy teraz pewności na ile dane CRU są prawdziwe- kto wie, być może powinny one być odwrotne 100% pewności już teraz mieć nie możemy..”

Przecież Pdjakow pokazał, że jeśli są „nieprawdziwe”, to jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności CRU „fałszowało” je tak by były zbliżone do danych satelitarnych, produkowanych przez samych sceptyków… Ach, jakie to CRU jest sprytne 😉

„Sporo ciekawych rzeczy można dowiedzieć się również o innych aspektach ‘GO’. Jak choćby o:
– ciekawej roli UHI
– ciekawej roli cyklów słonecznych
– walce o “krzesełka” w IPCC
– kontrowersyjnej roli “Real Climate”
– o braku solidnych podstaw do tego, że zmiany klimatu są rzeczywiście aż tak bardzo niebezpieczne.
– o finansowaniu i dotacjach
– o ciekawych związkach i zaangażowaniu WWF”

Faktycznie, można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, jeśli się tylko rozumie treść tych maili. Z tym autor bloga ma najwyraźniej problem.

Na czym polega np. „ciekawa rola UHI” i „ciekawa rola cykli słonecznych”?

„Sam Pan widzi, te e-maile to prawdziwa kopalnia wiedzy (choć osobiście uważam, że jest to pewnie tylko szczyt wielkiej góry lodowej- dają one jednak pewien obraz całości). Faktem jest też to, że ten tzw. “smrodzik” który i tak wokół ‘GO’ był spory- stanie się teraz jeszcze większy a dowody w postaci e-maili pozostaną (w sieci) na zawsze ”

No tak, w robieniu smrodzików jesteście dobrzy 😉

22 11 2009
Matt

Ja tam uważam, że globalne ocieplenie istnieje, lecz jest raczej naturalnym tworem, a że ludzie ze wszystkiego muszą wycisnąć pieniądze to obwiniają o to ludzkość by przepchnąć podatek emisyjny…

Zapraszam także do siebie: http://egotrippin.wordpress.com/

Pozdrawiam

22 11 2009
pawel

A moze to nie hakerzy tylko ludzie sluzb Rosyjskich zrobili ten skok zeby pokazac ze ocieplenie to lipa i nie trzeba zmniejszac CO2 przeciez to sa pieniadze a rope trzeba sprzedawac .Przeciez juz Rosja juz pokazala jak mozna sparalizowac systemy bankowe wiec czemu i teraz nie zrobic przecieku .Osobiscie w spiskowa teorie dziejow nie wierze ale moze trzeba przejzec na oczy .

22 11 2009
neutralny506

@Matt:

„Ja tam uważam, że globalne ocieplenie istnieje, lecz jest raczej naturalnym tworem, a że ludzie ze wszystkiego muszą wycisnąć pieniądze to obwiniają o to ludzkość by przepchnąć podatek emisyjny…”

I ma Pan racje, owszem jest cieplej- ale wynika to z naturalnej CYKLICZNOSC I klimatu. A jak duże i czy rzeczywiście obecne ocieplenie jest tak bardzo wyjątkowe- jednoznacznych dowodów na to nie ma i nigdy nie będzie! Klimat ZAWSZE się zmieniał…

Problem pojawia się wtedy, gdy (jak Pan już słusznie zauważył) pojawiają sie pieniądze i szansa na dodatkowy dochód jakim jest min. podatek CO2. A przecież to nie są jedyne „profity” jakie płyną z histerii klimatycznej (o czym można min. przeczytać w w/w e-mailach).

@Paweł:

„Osobiscie w spiskowa teorie dziejow nie wierze ale moze trzeba przejzec na oczy.”

byc może i ma Pan racje, pamiętajmy jednak, że za te pajacowanie (czyli nakręcanie histerii klimatycznej) można sporo zarobić 🙂

„A moze to nie hakerzy tylko ludzie sluzb Rosyjskich zrobili ten skok zeby pokazac ze ocieplenie to lipa i nie trzeba zmniejszac CO2”

Kto był sprawcą wycieku, jest według mnie najmniej ważne. Liczy się treść samych e-maili.

A tymczasem zachęcam wszystkich do zapoznania się z materiałem jaki znajduje się na stronie A. Watts’a. Sprawa ta (i nie tylko) jest na bieżąco monitorowana:

Watts Up With That?

PS:

„Blogs of the day” na polskim wordpress 🙂

Zrzut ekranu.

22 11 2009
pawel

no niewiem czy nie wazne z tego co wiem Rosja chce ograniczyc co2 A TAKIE TRESCI PRZECIEKOW TO IDEALNA WYMOWKA .

22 11 2009
pdjakow

@neutralny

„Kto był sprawcą wycieku, jest według mnie najmniej ważne. Liczy się treść samych e-maili. ”

Jest jak najbardziej ważne. Tak samo, jak ważne jest pytanie, dlaczego nie wyciekła całość korespondencji, tylko to, co pasowało. Chyba Pan nie uwierzy, że CRU w ciągu 13 lat wyprodukowało jedynie 1000 emaili? W ten sposób nie możemy nawet złapać kontekstu korespondencji.

Co do danych CRU/UAH/RSS

Proszę mi wyjaśnić jak to się stało, że CRU sfałszowało tak dane, że
– Zgadzają się co do trendu z UAH
– mają słabszy trend wzrostowy niż RSS

Naprawdę – proszę mi to wyjaśnić.

22 11 2009
pawel

ciekawe w ilu dziedzinach zycia jestesmy oszukiwani .Moze to nie na temat prosze obejrzec film na dvd NIEZNANE FAKTY o zamachu na WTC Stanach ciekawy film .

22 11 2009
perfectgreybody

@neutralny

„Kto był sprawcą wycieku, jest według mnie najmniej ważne. Liczy się treść samych e-maili.”

No ale rozmów o treści jakoś unikamy, prawda? 😉

To jak, dowiem się gdzie jest to oszustwo którego dopuścili się klimatolodzy i na czym ono polegało? Czy też może łaskawie sprostujesz te insynuacje i zredagujesz treść notki tak by odpowiadała ona prawdzie?

Odp: Jesli ma Pan potrzebę odniesienia się do jakiegoś konkretnego przykładu, to wystarczy zacytować i dodać komentarz. Są blogi i strony na których podano wiele innych przykładów i skatalogowano najciekawsze e-maile. Linków chyba nie muszę Panu podawać? Interpretacja treści należy już do Pana.

22 11 2009
esamochody

Tylko ********** zaprzeczają globalnemu ociepleniu. Wsytarczy porównać temperatury z ostatnich 1000 lat….. Brednie

Moderacja: w przyszłosci radzę liczyc się ze słownictwem. Ostrzegam, że za rynsztokowe słownictwo będę kasować posty. Jak nie ma Pan nic ciekawego do powiedzenia to lepiej zamilczeć..

Pozdrawiam

23 11 2009
bogdan

esamochody (21:26:57) :
Tylko debile i bezmózgi zaprzeczają globalnemu ociepleniu. Wsytarczy porównać temperatury z ostatnich 1000 lat….. Brednie

hahah to porownaj sobie jeszcze sprzed 10 tys lat i co wtedy powiesz cfaniaczku ?

23 11 2009
neutralny506

@ perfectgreybody:

” Nie spadku temperatury, tylko spadku produktywności drzew po roku 1960 z których pobierano rdzenie do rekonstrukcji dendro. Gdzie tutaj jest jakieś nadużycie, skoro problem był otwarcie dyskutowany w literaturze naukowej przed (np. tutaj http://www.nature.com/nature/journal/v391/n6668/abs/391678a0.html ) i po wysłaniu tego maila?”

^^ http://www.climateaudit.org/?p=529

” Bez uzasadnionego wyjaśnienia, czynimy założenie, że spadek jest wynikiem antropogenicznego czynnika, który nie wystąpił wcześniej w okresie odbudowy.”

23 11 2009
neutralny506

Kolejny ciekawy zbiór CRU e-maili:

„Climate cuttings 33”

bishophill.squarespace.com

23 11 2009
pdjakow

I nadal Pan nie odpowiedział…

Nie umie Pan, czy nie chce?

23 11 2009
perfectgreybody

„^^ http://www.climateaudit.org/?p=529

Czyli dokładnie tak jak pisałem: nie ma mowy o spadku temperatury. Nie ma też mowy o oszustwie ani ukrywaniu czegokolwiek, bo Briffa dokładnie omawia divergence problem w artykule z którego pochodzą dane.

” Bez uzasadnionego wyjaśnienia, czynimy założenie, że spadek jest wynikiem antropogenicznego czynnika, który nie wystąpił wcześniej w okresie odbudowy.”

Nie „czynimy”, tylko „uczynimy” („jeśli nie będziemy mieć uzasadnionego wyjaśnienia”). Osborn pisze wcześniej:

„It is extremely important to try to identify the cause of this decline, though investigations are currently hampered by the early sampling of many of the sites and thus the lack of widespread data since the mid-1980s (Briffa et al., 2003).”

I gdybyś nie wiedział, spora część literatury dendroklimatologów z ostatnich 10 lat poświęcona jest właśnie wyjaśnieniu pochodzenia divergence effect.

To jak, gdzie tu oszustwo?

23 11 2009
pawel

Panowie ludzie dla pieniedzy zrobia wszystko tu o kase chodzi i podzielenie spoleczenstw .Tak jest wszedzie .

24 11 2009
DzidziaKop

„If you don’t know anything, everything is possible” [and exciting]

pełnej racji nie ma ani jedna ani druga strona i nigdy mieć nie będzie, bo nikt nie wie jaka jest prawda

jedna strona wietrzy spisek, a jednocześnie odrzuca fakt iż dziwnym trafem rosyjscy hakerzy to ujawnili przed kopenhagą
a druga strona zjadłą wszystkie rozumy pomimo tego, że nie wiadomo dlaczego np emisja metanu się nie zwiększa lub inaczej jest mniejsza od przewidywań itd. itd.

24 11 2009
Lukasz

Klimat na przestrzeni lat ocieplał się i ochładzał, tak było i tak bedzie, niektórzy z ekologów wpajają nam bujde że tak ocieplenie nas zabije że tak bedzie przez nastepne sto lat, po tylko żeby uzyskać kasę na swoje niecne cele, jeszcze niedawno straszono nas ze temepratura wzrośnie o 5 stopni na pułkuli północnej więc ja się pytam gdzie ten wzrost, my wszyscy zapłacimy za ich głupie decyzje a klimat bedzie szedł swoją naturalną drogą..

24 11 2009
pawel

Ciekawe czemu jest tak malo lub niemaja sily przebicia ci ktorzy maja inne zdanie niz zwolennicy ociepleni klimatu.A jak juz cos powiedza to sa okrzyknieci OSZOLOMAMI ,gzie tu rownowaga .

24 11 2009
Lukasz

Oni krzyczą tak: zim nie bedzie, latem beda 50 stopnie upały, jesień bedzie przypominała lato, beda nawiedziac nas susze, misie wigina, pingwiny wiginą, arktyka się stopi, ludzię wiginą z głodu… i inne, przestrsza takie wizje no jasne ze tak

24 11 2009
pdjakow

„Ciekawe czemu jest tak malo lub niemaja sily przebicia ci ktorzy maja inne zdanie niz zwolennicy ociepleni klimatu.A jak juz cos powiedza to sa okrzyknieci OSZOLOMAMI ,gzie tu rownowaga .”

Wildstein
Mikke
Ziemkiewicz

mało? To są Polscy eksperci od klimatu cytowani w mediach. Polska może się pochwalić, nie ma co.

24 11 2009
pawel

I racje mam ktos kto ma inne zdanie jest jak widac ten tego BE .Niemozna potepiac ich w czambul tez maja racje .A tak na marginesie to wiecej dystansu zycze do zycia wiecej luzu .

24 11 2009
pdjakow

Jeśli Mikke oznajmi, że krowy latają, a świnie są gadami, też powiesz, że jest w porządku? Jeśli ktoś powie bzdurę, pozostaje to bzdurą nie zależnie od tego jakie ma nazwisko, lub kim jest.

Ale masz rację – coś w tym jest, że przeciw globalnemu ociepleniu wypowiadają się: polityk, którego mało kto bierze poważnie, dziennikarz od afery politycznej, oraz dziennikarz – pisarz fantasta.

24 11 2009
pawel

Ciesze sie ze masz taki samokrytycyzm ja jeszcze nie osiagnalem tego stopnia wtajemniczenia .A tak powaznie nie zastanowilo cie ze przeciwnikow ocieplenia pominawszy tych panow nie ma nigdzie w prasie ,tv .

24 11 2009
pdjakow

„A tak powaznie nie zastanowilo cie ze przeciwnikow ocieplenia pominawszy tych panow nie ma nigdzie w prasie ,tv .”

No to wymień z nazwiska polskich orędowników.

24 11 2009
pawel

To ja zapytalem pierwszy wie prosze o odpowiedz .

24 11 2009
pdjakow

Jak to nie ma? A program Wildsteina to pikuś był? W mediach w ogóle słyszy się mało o klimacie, ale jeśli już, to wpisz łaskawie w google słowa:

globalne ocieplenie onet

Co ci wyskoczy? A no ci wyskoczy co w polskim internecie głównie pisze o ociepleniu.

1) globalne ocieplenie zahamowane
2) Mikke – ocieplenie jest oszustwem
3) onet – ocieplenie to oszustwo
4) prawda2 – ocieplenie to oszustwo
5) ocieplenie to oszustwo
6) ocieplenie zahamowane…

Onet to chyba najbardziej popularny portal – a więc opiniotwórczy. Ile osób czyta codziennie prasę, a ile onet?

25 11 2009
Lukasz

i mają racje to wielkie oszustwo za które każdy z nas będzie musiał zapłacić i ty tez o tym wiesz,

25 11 2009
pdjakow

Tak, a świńską grypę stworzyły koncerny farmaceutyczne. Podobne źródła.

25 11 2009
Lukasz

i mało tego ty masz przekonanie że przez nastepne 100 lat będzie nad kazachstanem wyż które będzie zapewniał nam wyjątkowe ciepło, że temperatura będzie rosnąc bo zawsze będą takie a nie inne układy, te wyze górne jak to ktoś nazwał je kiedyś się skończą, i skończy się okres ciepły i prawdopodbnie to nastapi jeszcze w naszym stuleciu….. a początki tych zmian możemy już zaobserować.

25 11 2009
Lukasz

współczena klimatlogia nie jest wstanie przewidzieć zmian klimatu, nie jest wstanie wprzewidzieć prognoz sezonwoych tygodniowych, miesięcznych, patrz model GFS który raz nie może rozstać się z jego ukochanym układem wyżem wschodnieurpejskim i ciągle maluje linie 1025 sięgające nad polskę i od południa wciskający się niż a innym razem maluje nad skandynawią i grenladią wyże i sprowadzające zimę do skandynawi, wiem bo patrze na mapy codziennie ślędze kazdą zmianę, przypadek? Oczywiście że nie, skoro zaprzyjaźniony model CFS napoczatku dawał grudzień zimny a następnie w normie później ciepły i znowu w normie i teraz cieply to jakie moga być długoterminowe prognozy GFS tak jak to sugeruje model CFS oczywiście

25 11 2009
Lukasz

pewność niektórych osób co do ociepenia klimatu może ich kiedyś zawieść… zmiana przyjdzie stopniowo ale będzie niezauważona przez osoby zaślepione teoeią ocieplenia klimatu

25 11 2009
pdjakow

Jeszcze raz powtarzam – model CFS to nie GFS. owszem, może być inicjalizowany warunkami brzegowymi z GFS, ale to różne modele.

Co do ocieplenia – popatrz, tu go nie ma w ogóle:

25 11 2009
pdjakow

„i mało tego ty masz przekonanie że przez nastepne 100 lat będzie nad kazachstanem wyż które będzie zapewniał nam wyjątkowe ciepło”

ROTFL 🙂

Piekli się Pan na te wyże za każdym razem, gdy występują. Pamiętam dobrze, jak zaczął Pan się pieklić na moją prognozę dodatniego odchylenia o 5 do 7 stopni dla III dekady maja (bodajże 2007). Twierdził Pan, że to nie możliwe, że piszę bzdury i tak dalej. Tymczasem prognoza sprawdziła się bardzo dobrze, jedyny błąd był w tym, że największa anomalia wystąpiła nieco bardziej na wschód. Nie mniej jednak zakres anomalii był precyzyjny, a Pan „dał ciała”. Zaatakował Pan ową prognozę nie ze względu na jej charakter merytoryczny, a ze względu na to, że Panu po prostu nie pasowała.

Nawet Pan nie chce zauważyć prostego faktu, że zrzuca Pan winę na Bogu ducha winny wyż Kazachski, który akurat za bieżącą sytuację odpowiada cyrkulacja strefowa i jednocześnie wyż na południu Europy, który nie pozwala zejść niżom wystarczająco daleko na południe, by ściągnąć chłodne powietrze.

Nie rozumiem też Pańskiego utyskiwania na prognozę GFS. Od połowy tego miesiąca prognoza jest ciepła. 15-go o 00UTC prognoza mówiła, że następny tydzień we Wrocławiu będzie miał średnią temperaturę 9.5, a więc około 6 stopni powyżej normy. Czy była to prognoza zła, bo ciepła? Dla Pana zapewne tak. Dla mnei to była prognoza bardzo dobra, gdyż faktyczne odchylenie wynioslo 9.2 – więc błąd prognozowanej średniej był wyjątkowo niski. Gorsza była kolejna prognoza z 6 UTC, która była gorsza, bo chłodniejsza. A więc w tym przypadku zła była prognoza „chłodna”, zaś dobrą prognozą była prognoza ciepła.

A u Pana wygląda to tak – ważne, by prognoza była zimna. Nie ważne czy się sprawdza, byle zimna.

Nie rozumie Pan też prostego faktu, że czym innym są prognozy krótkoterminowe, a czym innym prognozy długoterminowe, a jeszcze czym innym prognozy na lata wprzód. Proszę poczytać komentarze pod tym wpisem:
http://doskonaleszare.blox.pl/2009/11/Yet-Another-Nail-in-the-Coffin.html
Może to coś Panu wyjaśni.

To globalne ochłodzenie faktycznie przebiega niezauważenie. Wieszczone jest już od połowy lat 90-ych, a wczoraj w Jeleniej Górze widziałem dmuchawce. Fajnie.

25 11 2009
pawel

DZIEKI za podpowiedz napewno zerkne .

25 11 2009
pawel

No zerknalem i nic ciekawego wszystko to bylo juz widzialem .A z uporem maniaka zapytam sie kiedy na sanki isc mozna bedzie ?.Jakie szanse sa na zime.

25 11 2009
pdjakow

Na sanki będzie można iść, jak spadnie śnieg. Szanse na zimę? Jak zwykle 100%. Zima będzie, nie wiadomo tylko, czy ciepła, czy zimna, czy w normie.

29 11 2009
Portal dla oszukanych

Strona poswiecona osobom oszukanym w internecie.

29 11 2009
pawel

witam pozdrawiam imprezowiczow troche nie na temat ale bawmy sie tanczmy itp pieknej zabawy POZDRAWIAM

7 12 2009
pawel

witam mam pytanie slysze tu i tam ze jest powiedzmy Ochlodzenie klimatu ,jezeli tak jest to poprosze o dowody

7 12 2009
pdjakow

http://www.woodfortrees.org/plot/uah/from:1979

Jak sobie sprytnie dobierzesz linię trendu udowodnisz co chcesz.

7 12 2009
pawel

Rozumiem ze tak mozna ze wszystkim ale jakies konkrety byc musza.

7 12 2009
pdjakow

Nie ma konkretów. Jest główny trend ociepleniowy, do którego można sobie dobrać krótsze okresy, które będą pokazywały różne trendy – żadnego trendu różnego od nam znanego nie widać. Chyba, że dobierzemy absurdalnie krótkie szeregi czasowe.

7 12 2009
pawel

OK wiec z innej strony czemu nie sa stosowane rozne technologie ktore usuna co2 z atmosfery .

7 12 2009
pdjakow

Nie znam konkretnych metod. A ostatnia propozycja jednego faceta od Obamy była kontrowersyjna.

7 12 2009
pawel

Ogladalwm na Discowery niechce poplatac chodzilo o zasade sodowa .Problem w tym czy energia potrzebna do zadzialania urzadzenia nie przewyzszy co2 odebranego z atmosfery czyli wiecj wyprodukuje co2 niz odbierze

7 12 2009
pawel

I TEST SIE UDAL

7 12 2009
pdjakow

Pytanie jaka jest sprawnosc takiego urzadzenia i jaki bylby koszt sensownego jego dzialania.

7 12 2009
pdjakow

Notabene – w końcu idzie zima. Mam nadzieję, że temperatura spadnie znacznie poniżej -10, to przetestują to co chciałem już dawno przetestować.

7 12 2009
pawel

To byl test oczywiscie .Wiec czemu nikt nie probuje wprowadzac takich technologii.

7 12 2009
pawel

Co ciekawego jesli mozna wiedziec

7 12 2009
pawel

Moze ta zima na SBN sie utrzyma choc juz czytalem ze nie

7 12 2009
pdjakow

Chciałem zamodelować jakieś konkretne nocne wychłodzenie – chciałem zobaczyć, jak na to reaguje WRF w mikroskali.

7 12 2009
pawel

OBOWIAZKI wzywaja dzieki pozdrawiam do uslyszenia

13 12 2009
pawel

uuuuuuuuuu strona stygnie slabo cos .no tak tak sie ocieplilo ze az stronre uszkodzilo .

13 12 2009
pdjakow

Spokojnie – nadchodzi spore ochłodzenie. Autor bloga znów „przypadkiem” przesypia okresy bardzo ciepłe, by obudzić się na „niespotykane” zimno 🙂

14 12 2009
Trzeźwy

Tak patrząc na prosty chłopski rozum cieplej znaczy więcej żarcia mniejsze rachunki za ogrzewanie, budować łatwiej. Ludzi na świecie jest dużo jak będzie bardzo zimno to może zabraknąć na opał i w garnku i wtedy … broń boże nie mam zamiaru wypowiadać w złą godzinę… ale co poniektórzy to bardzo szybko mogą otrzepać ten cienki cywilizacyjny puder z pyska i zacząć jeść sąsiadów.
Raczej bym się cieszył że ciepło i zbierał opał i wikt na tą dłuższa zimę bo nie jest kwestia czy przyjdzie tylko kiedy bo przyjdzie na pewno.

Słyszałem już że będzie zimniej bo zrobiliśmy ( znaczy cywilizacja ) że jest cieplej. Jak żem usłyszał to stwierdzenie to mowę mi odjęło a raczej wygadany jestem. Ja tam lubię prosto w pysk uczciwie mówić: Naukowców jest za dużo kasy mało nie starcza zatem kombinują. Ja nawet bym się poświecił i dał ( z podatków ) na badania zachowań godowych koszatki czy pingwina jakiegoś a oni teraz to biedule muszą tak kombinować co by badania nad pingwinem były jednocześnie badaniami nad klimatem. Politykom tez się nudzi. Nie ma z kim walczyć kiedyś to był ZSSR jeden wyraźny konkretny wróg. Terrorysty się już przejedli nawet oni się zmęczyli i mają problemy kadrowe i finansowe. A teraz nie ma WROGA zatem trzeba było coś wykombinować i to nawet nie specjalnie ja myślę że to tak samo się zrobiło bo człowiek ma za przeproszeniem NASRANIE WE ŁBIE i wróg jakiś musi być. Pierdzenie ciężko ograniczyć bo nikt by tego na poważnie nie łyknął. Ale CO2 przeszło za kilkanaście lat zapewne podzieli losy dziury ozonowej. Aż strach pomyśleć co wtedy wymyślą miejmy nadzieje że będziemy ocieplać.

14 12 2009
pdjakow

@Trzeźwy

„Słyszałem już że będzie zimniej bo zrobiliśmy ( znaczy cywilizacja ) że jest cieplej. Jak żem usłyszał to stwierdzenie to mowę mi odjęło a raczej wygadany jestem.”

Cała idea wygląda tu tak:

ocieplenie -> topnienie lodowców -> zmiejszenie zasolenia w Atlantyku -> zakłócenie cyrkulacji termohalinowej -> zanik/osłabienie Prądu Zatokowego -> ochłodzenie (przynajmniej w Europie).

Nie jest to takie trudne do zrozumienia. No i już się raz zdarzyło – patrz przypadek jeziora Agassiza. Tyle, że wtedy ocieplenie spowodowało przerwanie tamy lodowej – teraz nie mamy kandydata na taką katastrofę. Nie mniej jednak w dalszej przyszłości zmiana zasolenia Atlantyku i zakłócenie THC to możliwy scenariusz.

14 12 2009
Trzeźwy

Patrząc z perspektywy uwarunkowań polityczno ekonomicznych prędzej Grenlandki będą tańczyć hula przy palmach niż świat dogada się co do kwestii CO2. Cały wschód niedługo będzie miał głęboko w dup… w poważaniu czy lodowiec będzie sięgał do Mediolanu. Ich wali czy zamiecie lub zaleje kilkanaście tam milionów ludzików. Bogaty zachód strzela sobie sam gola. W generalnym rozrachunku już nie jest nawet istotnie czy to przez na czy nie ważne jest że za nasze pieniądze zbudują cała infrastrukturę i technologie która nie taki kataklizm pozwoli im przetrwać.
Jak dla mnie Chińczycy i Hindusi biorą nas na przetrzymanie oni już euro i dolary nie liczą po papierku tylko na szufle.

Ok załóżmy ze to my narobiliśmy tych całych ociepleniowych kłopotów.
CHOCIAŻ DLA MNIE TO STWIERDZENIE GRANICZY Z TAK OBLEŚNĄ PYCHĄ AŻ WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA.
Kiedy to zły zachodni przemysł produkował jak najęty Hindus obywał się micha ryżu a Chińczyk polował na wróble bo tak wódz kazał . Tylko że się kapinkę zmieniło Hindus już jeździ samochodem „Taty” a Chińczyk też przesiadł się z rowerka na podróbę lexusa. I cały bohaterski plan ograniczania emisji CO2 pięknie wyglądający na papierku jest o kant dup.. potłuc. No chyba ze znowu wprowadzimy ustawowy nakaz bidy i nędzy u naszych wschodnich braci. Aaaaa czy ja wspomniałem o o Afryce NIE no proszę. Oni tez są na tyle bezczelni ze chcą mieć furę i komórę. Afryce w pierwszym rzędzie powoli nudzi się napieprzanie dla rozrywki dzidami jeszcze trochę i zaczną mieć niezdrowe chęci by do kina pójść. I jak by tak nawet na kolanie policzyć to ograniczenia i tak gówno dadzą nawet wypełnione co do promila bo jak co setny skośny czy czarny sprawi sobie komórę i furę to wyemituje kilka razy tyle tego CO2 co cały zachodni przemysł przez 60 lat od wojny wyemitował. Z punktu widzenia ich gospodarki mogą sobie na to pozwolić bo mają 4 miliardy potencjalnych klientów i będzie się jeszcze u nich kręcić długo pomimo zlodowaceń czy powodzi 😛 My niestety nie mamy tak bogatego wujka co łyka nasze produkty niczym pelikan 😛
Ciekawe jest jeszcze to że tego przemysłu zostało w europie i Ameryce jak na lekarstwo zatem na zdrowy chłopski rozum dlaczego robimy wszystko co by to co zastało zatłuc do końca.
Deliberują wielkie naukowce o klimacie globalnym a nie wiedzą czy popada za miesiąc w pod Poznaniem. Jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o pieniądze a tych co lubią teorie spisków to niech oskarżają Chinczyków o lobbing. Generalnie miało by to sen tylko po co płacić idiocie za popełniane błędy jak sam jest przekonany ze jego głupota to cnota, wystarczy poczekać 😛
EKOLOGIA TAK tylko dlaczego czuje pod skórą że podłączyło się pod tą szlachetną idee kilku sukinsynów co chcą mnie bezczelnie wydymać na szmal.

17 12 2009
pawel

Podobno na swieta jesien czy to PRAWDA

17 12 2009
pdjakow

Od około 22-go ocieplenie, na jak długo – nie wiadomo.

17 12 2009
pawel

co za pech ale co tam i tak jest ok czyli najpiekniejsza pora roku trwa

23 12 2009
PAWEL

Witam zycze wszystkim zdrowych wesolych i MROZNYCH SWIAT

3 01 2010
PAWEL

witam w nowym roku czy ta strona to juz historia archiwum to juz jest koniec halllllll tam jest ktos

10 01 2010
PAWEL

globalne ochlodzenie czas zaczac

16 01 2010
pd

Kiepsko zaczynacie to globalne ochlodzenie 🙂

16 01 2010
PAWEL

spoko spoko bedzie dobrze natura sama da sobie rade

16 01 2010
Trzeźwy

Kto tą mapkę ziemi kolorował dzieci Gora ?

16 01 2010
pd

„spoko spoko bedzie dobrze natura sama da sobie rade”

Pewnie, przecież zawsze dawała, prawda?

Autor tego bloga powinien właściwie wyrzucić już analizę UAH, bo jego guru, Anthony Watts zaczyna na nią narzekać.

16 01 2010
pd

„Kto tą mapkę ziemi kolorował dzieci Gora ?”

Niestety. Pudło. A najbardziej smutne jest to, że analizy UAH – jak wy to mówicie „najlepsiejsze, jedyne prawdziwe” pokazują ocieplenie jeszcze większe. Smutne.

A podobno to były te jedyne nie oszukane, więc jak to jest?:D

16 01 2010
pd

A na Grenlandii mrozy, jakich najstarsi wikingowie nie pamiętają 😀

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=04270&ndays=50&ano=2010&mes=1&day=31&hora=23&ord=REV&enviar=Ver

16 01 2010
PAWEL

Jego dzieci sa wsrod nas smutne to

17 01 2010
pd

A no smutne. Dobrze chociaż, że jest wyłączony juz z puli genowej, inaczej z gatunkiem byłoby krucho.

17 01 2010
pd

A na serio, panie Pawle, nie ma Pan sie już czego czepiac, tylko czyichs dzieci? Ma pan za małego, boli Pana cos, czy jak? Bo uciekł się Pan do najniższych chyba instynktów, do jakich Pan mógł. Nie widziałem wiekszego buraka niż Pan.

Gratulacje. Denialisci maja godnego siebie przedstawiciela.

Panie Koppa, Gratuluję.

Panie Pawle, znam pana IP, prosze sobie szukac dobrej prawnej osłony, jak Pan chce obrażać moją rodzinę, proszę sie lepiej ukrywać.

A jeśli chce pan uniknąć kroków prawnych, proszę przeprosić.
Nie, nie mnie, mnie Pan nie musi, ale jeśli Pan ma jakieś jaja (w co wątpię), to prosze przeprosić moje dzieci.

17 01 2010
Trzeźwy

Hahahahaha Ależ się Pan zestresował panie PD. Będziesz Pan skarżył za obrazę.
– Wysoki sądzie on nazwał mnie dzieckiem Alana Gora to potwarz i obraza !!!! Mnie też Pan oskarż chętnie obejrzę tą farsę 😀 Czekam niecierpliwie na te kroki prawne 😀 Takimi tekstami to można brylować na forach dla 14 latek zastraszając forumowiczki.
Za dużo gorących lektur o klimacie Szanowny Panie i bania się gotuje 😛

17 01 2010
pd

Trzeźwy, nie zrozumiałem idioto, dość późno było.

Masz jakiś argument w tej dyskusji, czy tylko tak trzeźwego tu udajesz? Chwalisz, że ci się w końcu udało, czy jak?

17 01 2010
pd

A tak ogólnie, to zamiast czepiać sie dzieci, nie ważne czyich – moich, czy Gore’a,to ma pan jakią argument merytoryczny na rzecz tej mapy? Czy jedyne co do główki przyszło, to jednak dziecie Gore’a?

17 01 2010
Trzeźwy

To kto tu jest idiotą jak nie ogarniasz kto co napisał. Ja niezależnie od pory wiem kto co piszę. Nick PD co oznacza Piję dużo ? Palę dużo ? Nie wiem co to było ale na pewno nie rumianek. Ogranicz to albo rzuć

Jeden argument mam 😀 jak ci w wszyscy zwolennicy ludzkiego podgrzewania tak samo jak ty po zmierzchu nie ogarniają to wiadomo dlaczego normalnej roboty dostać nie mogą i muszą coś wymyślać bo by z głodu zdechli.

Nie wierze w żadne wasze tabelki. Pod Londynem Rzymianie winorośl hodowali i dobrze było.

Jedno jest pewne GÓWNO WIECIE O KLIMACIE. Coraz więcej się mówi o cenzurze zastraszaniu i wszechobecnym kurewstwie pseudo ekologów od ocieplania.

Teoria CO2 Czyli jak dać dupy za rządowe granty.

17 01 2010
pd

„Nie wierze w żadne wasze tabelki. Pod Londynem Rzymianie winorośl hodowali i dobrze było. ”

Mimo wszystko miałem rację. Jesteś idiotą. W tej chwili na terenie Wielkiej Brytanii istnieje circa 400 komercyjnych winorośli. Pokrywających ~2000 akrów terenu.

Kolejny jak rozumiem argument, to będą cytryny w Grenlandii, a może banany? 😀

„Jedno jest pewne GÓWNO WIECIE O KLIMACIE. Coraz więcej się mówi o cenzurze zastraszaniu i wszechobecnym kurewstwie pseudo ekologów od ocieplania.”

ROTFL, ktoś, kto wyskakuje z Rzymianami ma akurat duże pole do popisu 🙂 Czujesz się zastraszony? Al Gore ci się śni po nocach? Nie nasz problem. A może już Codex Alimetarus zakazał ci marchewkę sadzić?

A skoro ci mapki, ani tabelki nie pasują (co jest w twoim przypadku dość jasne, bo zarówno mapki, jak i tabelki trzeba zrozumieć, po wyskoku z winogronkami z UK nie spodziewam sie tego po tobie), to co ty tutaj robisz? Masz jakis problem życiowy i o kurewstwie chcesz rozmawiać? Odsyłam do redtube.

17 01 2010
Trzeźwy

Rzymianie nie znali gatunków pod klimat, więc gówno by im wyrosło inteligencie jak by nie było o wiele cieplej, ale tobie wystarczy podać cyferkę i tabele i już łykasz jak pelikan. Są winnice w Anglii są to o co chodzi 😀
Czuje się zniesmaczony i rzygać mi się chce jak widzę ludzi pokroju AG którzy sprzedadzą nawet własną matkę w zamian za szmal i poklask. W tym swoim osławionym filmie łże jak pies i już dawno mu to ewidentnie udowodniono.
Ludzie pokroju AG to najgorszy rodzaj białych kołnierzyków którzy nie prowadzą normalnego biznesu tylko szukają jak by tu orżnąć ludzi.
Lobby ograniczania Co2 kompromituje się z miesiąca na miesiąc coraz to nowe smaczki wypływają wraz z ucieczką popleczników. Wiadomo jak okręt tonie szczury zawsze wychodzą na ląd.
Jak tylko handelek limitami zostanie usankcjonowany sprawa ucichnie
Założymy się. Otrąbia tacy PD czy inni zausznicy lub naiwni zwycięstwo
NO BO WSZAK ZIMNIEJ SIĘ ZROBIŁO.

Nie wysilaj się u mnie poklasku nie zdobędziesz za mędrca cię nie uznam.
Czy jesteś czy cie nie ma nie ma to dla mnie znaczenia 😀

17 01 2010
pd

„Rzymianie nie znali gatunków pod klimat, więc gówno by im wyrosło inteligencie jak by nie było o wiele cieplej, ale tobie wystarczy podać cyferkę i tabele i już łykasz jak pelikan. Są winnice w Anglii są to o co chodzi :D”

No toć to jasne jest, że Rzymianie to tacy idioci – np przecież byle Wandal im podskoczył, to za inteligentni być nie musieli 🙂 A jasne jest, że na początku pierwszego tysiąclecia było w Londynie ciepło jak w Rzymie 😀

Ja mam dla ciebie lepszy dowód, że wtedy w Anglii było gorąco, taki dowód w sam raz na twoim poziomie intelektualnym:
Było ciepło, bo Wyspy podbiła armia ubrana w sukienki. Teraz byłoby to nie możliwe.

„Czuje się zniesmaczony i rzygać mi się chce jak widzę ludzi pokroju AG którzy sprzedadzą nawet własną matkę w zamian za szmal i poklask.”

Nie patrz więc w lustro, każe ci ktoś? 🙂

„Nie wysilaj się u mnie poklasku nie zdobędziesz za mędrca cię nie uznam.
Czy jesteś czy cie nie ma nie ma to dla mnie znaczenia :D”

To dobrze, bo uznanie mnie za mędrca przez kogoś tak „ynteligętnego” jak ty, to potwarz.

„Jak tylko handelek limitami zostanie usankcjonowany sprawa ucichnie
Założymy się. Otrąbia tacy PD czy inni zausznicy lub naiwni zwycięstwo
NO BO WSZAK ZIMNIEJ SIĘ ZROBIŁO.”

No toć wiadomo, że jak coś się zrobi, żeby było chłodniej, a potem zrobi sie chłodniej, to będzie to dowodem, że niepotrzebnie się coś zrobiło. Analogicznie, jak wybuchnie pożar, to jak zaczniemy go gasić i zgasimy, to okaże się, że niepotrzebnie go gasiliśmy bo zgasł 🙂

Niestety – temperatury będą rosły dalej.

17 01 2010
pd

Jeszcze wyjaśnienie odnośnie tych Rzymian.

Na Ziemi Lubuskiej w czasach przedwojennych, a więc w klimacie dużo chłodniejszym niż teraz w Wielkiej Brytanii, hodowano m.in. odmiany portugalskie. Sens tego był dyskusyjny, ale jednak dało się.

18 01 2010
PAWEL

Witam nie mialem zamiaru nikogo obrazac a jezelin ktos sie poczul urazonyb to chyle czolo a napewno nie PANA MIALEM ZAMIAR BO TAKEGO NIE MAILEM WOBEC NIKOGO PANIE PD

19 01 2010
Dziki

Niech żyje wieczny lod

20 01 2010
artise

„Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przyznaje – ostrzeżenie przed szybkim topnieniem himalajskich lodowców powstało na bazie błędnych danych, informuje BBC. Katastrofa nie wydarzy się w roku 2035, ale być może dopiero w… 2350 r.”
😀
Każdy może się pomylic o jakieś zero… 😉

http://www.tvn24.pl/-1,1639024,0,1,klimatolodzy-przyznaja–ws-lodowcow-mylilismy-sie,wiadomosc.html

20 01 2010
Dziki

Pięknie pięknie ciekawe w co nas wkręca jeszcze

20 01 2010
ROUTER

no i klapa a tak juz mial sie swiat roztopic dzieci w szkole policzyly by same ze cos nie pasuje no ale KAZDY ROBI BLEDY TYLKO NIE …….

24 01 2010
pawel

Globalne ocieplenie zwlaszcza na polkuli polnocnej koniec swiata ha ha ha ha.

25 05 2010
miron65

NWO Nadchodzi !!!!!!!!!!!!!!!!!
Miejcie się na baczności !!!!!!!!!!!!

25 05 2010
kiler

a ten pd to nie jest to czasem skrót od pederasty???????

26 05 2010
pawel

szkoda ze strona nie jest na bierzaco redagowana

26 05 2010
p

A no szkoda, bo autor nadal nie odpowiedział dlaczego bezpodstawnie wysuwał kłamliwe zarzuty na podstawie błędnej interpretacji danych. Nadal też nie poprawił rażących błędów. Ciekawe, czy nadal myśli, że można sobie porównywać serie GISS i UAH bez zrównania ich do tego samego okresu bazowego. Naprawdę zastanawiające. Ten blog chyba będzie sztandarową pozycją w publikacji „Jak nie należy prowadzić bloga o klimacie”. Autor nie poświęcił choćby 5 minut na sprawdzenie tego o czym pisze. Nie przeliczył ani jednych danych klimatologicznych, które cytuje – wszystko co pisze, to „przedruki” z innych blogów denialistycznych.

Osobiście najbardziej rozbawiła mnie „wiosna od 2006 roku 3 stopnie poniżej normy w Kanadzie”. Takiej bzdury i braku zrozumienia danych jeszcze nie widziałem. Dość śmieszne też były jego analizy El Nino. Zabawne było obserwować, jak indeks SOI robi go w balona.

Tak to już niestety jest, jak za autorytet bierze się Wattsa.

26 05 2010
p

@kiler

Co za erudycja 🙂 Zasmucę cie jednak – nie, nie jest. Musisz szukać dalej. Najlepiej na portalach gejowskich. Powodzenia.

12 01 2012
gosc

Ten pd to jakis szaleniec chyba zeby niepwoedziec ….

12 01 2012
p

@gosc

Polska język – trudna język

13 01 2012
gosc

do p wsadz sobie ten twoj blog do zbiorow ala

29 01 2012
gosc

piotrze d jestes pederasta

30 01 2012
p

LOL, jaki inteligent z naszego gościa 😀 Aż dziw, że nie musi nosić kartki z instrukcją jak oddychać 😉

30 01 2012
gosc

Z checia bym Ci odp.niecenzuralnie ale ze wzgledu ze jestem gosciem odp Ci tak jestes ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.razem ze swoim blogiem

31 01 2012
p

To straszne. Chcesz o tym porozmawiać? 🙂

31 01 2012
p

A może masz jakiś inny wstydliwy problem? Bo z tym to do specjalisty, tu Ci nie pomogą chłopcze 🙂

31 01 2012
gosc

Slyszales o ochronie danych osobowych to radze wykasowac moj adres czyli mail ze swojego bloga idioto jezeli masz to cos

31 01 2012
p

Słyszałem o ustawie, natomiast najwyraźniej Ty jej nie czytałeś panie „niunia”.

31 01 2012
gosc

HA HA HA NAPRAWDE JESTES BEZ JAJ PEDERASTO

31 01 2012
p

Ach, co więcej – jestem w stanie upublicznić wszystkie Twoje komentarze, które połknął spamołap. Szczególnie te, które ujawniają Twoją szczególną pogardę dla zasad naszego rodzimego języka, ignorowanie biednego przecinka, żałosną składnie zdań oraz całkowitą bezczelność wobec innych dyskutantów. Tak ogólnie to strasznie mi Ciebie żal, wygląda na to że jesteś strasznie smutnym, zakompleksionym trollem panie „niunia” 🙂

31 01 2012
p

HA HA HA NAPRAWDE JESTES BEZ JAJ PEDERASTO

He he, żyłka Ci pęknie 🙂 Fakt, że facet który ma w adresie e-mail „niunia” nazywa kogoś pederastą jest szczególnie zabawny 😀 Kompromituj się dalej 😉

31 01 2012
gosc

CHYBA W DOMU PASTWI SIE NAD TOBA ON BO WYZYWASZ SIE NA INNYCH

31 01 2012
p

CHYBA W DOMU PASTWI SIE NAD TOBA ON BO WYZYWASZ SIE NA INNYCH

Kim jest „On” panie „niunia”? Ma pan jakieś wizje? Słyszy pan głosy, widzi ludzi? Chcesz o tym porozmawiać? I dla Twojej wiadomości, wiedzę że jako użytkownik GAZPROM próbowałeś wysłać z adresu niunia13@wp.pl informację o następującej treści:

WIESZ ZE ZA PODANIE ADRESU MOZNA BYC SADZONYM O DANYCH OSOBOWYCH NIE SLYSZALAS

Po pierwsze nie jestem ona, więc nie „nie słyszałam” a co najwyżej „nie słyszałem”. Po drugie ustawa wyraźnie mówi, że adres e-mail nie stanowi danej osobowej, jeśli nie pozwala na identyfikację danej osoby. Także o ile nie nazywasz się Niunia 13 (a może to Twój pseudonim artystyczny? Boję się zapytać w jakiej branży robisz), mogę sobie podawać Twój adres e-mail, tym bardziej, że spamujesz mi bloga. Treść niektórych Twoich komentarzy oraz upór z którym je wrzucasz, może być za to podpięty pod stalking.

Z uwaga będę śledził Twoje dalsze losy Niunia 13 🙂

31 01 2012
gosc

SUPER

31 01 2012
p

Cieszę się, że Ci się to podoba. W końcu jakiś konsensus 🙂

31 01 2012
gosc

A TOBIE? W SUMIE TO MNIE BAWI I TYLE NIC DO CIEBIE NIEMA O

31 01 2012
p

Mi się to szalenie podoba. Szczególnie fakt, że raz piszesz:

HA HA HA NAPRAWDE JESTES BEZ JAJ PEDERASTO

A zaraz potem

NIC DO CIEBIE NIEMA

Zdecyduj się.

3 02 2012
neutralny

A epoka lodowcowa coraz blizej

3 02 2012
p

Póki co daleko nam do temperatur z XX wieku.

7 05 2012
W

PD jeates oblakany .

31 05 2012
p

Cóż za inteligentny styl wypowiedzi. Podszywanie się pod drugą osobę, odpisywanie samemu sobie po 2 miesiącach. Ani chybi widać tu naszego geniusza, niunia13@wp.pl. Pisz, sobie pisz.

3 06 2012
W

BEZMUZGI POPAPRANCU

3 06 2012
p

Mózg się piszę przez ‚ó’. Ale w sumie po tobie nie oczekuję ani wiedzy, ani większej inteligencji.

20 04 2013
turmeric side effects

Take some fresh leaves of bathua and extract their juice.
Turmeric side effects are relatively rare and mild and present a natural option that not only thins the blood but acts in a number of beneficial ways including the reduction of systemic inflammation,
which is the primary cause of autoimmune and degenerative diseases.

However, you don’t have to buy the pre-made capsules and spend a fortune if you don’t want to.

28 04 2013
healthy oils

Omega-3 deficiency can also be linked to poor healing of wounds, flaking skin, dandruff and excema.
You can apply or mix it with your soap or shampoo if they don’t already contain almond oil. Here are some more practical uses for this miracle oil:.

26 05 2013
healthy oils

A cosmetic company in New Zealand has taken the hard work out of finding and using these
natural oils they have done the research and testing and have developed a line of skin care products containing many forms of natural oils.

It’s quite possible now that you know what to look for. Like Jojoba oil, it can help in reducing stretch marks on the skin.

29 05 2013
grapeseed benefits

Cottonseed oil is the edible oil which is used
for cooking as well as for salad dressing. It can help with the prevention and fading of scars
and stretch marks. As a result, grape oil can be used for many cooking practices like
stir frying, deep frying and saut.

4 06 2013
celebrated

Hey administrator, I just wanted to give you a quick heads up that your current Website address:
https://meteoclimat.wordpress.com/2009/11/20/przeciek-danych-i-e-maili-z-hadley-cru/ is being flagged as
a potentially harmful web page in my web browser safari.
I’d highly recommend having somebody look into it. You can certainly lose a lot of website visitors due to this problem. Very best of Luck.

25 06 2013
Panele dotykowe: IHMS

Genuinely when someone doesn’t know then its up to other viewers that they will help, so here it happens.

25 06 2013
Schwimmhalle

You could certainly see your enthusiasm within the article you write.
The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say
how they believe. At all times follow your heart.

25 06 2013
Koszulki

It’s nearly impossible to find well-informed people for this subject, but you sound like you know what you’re talking about!
Thanks

25 06 2013
Zadaszenia basenów

After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four
emails with the exact same comment. Perhaps
there is an easy method you are able to remove me
from that service? Appreciate it!

25 06 2013
Wynajem mieszkań

Hello! This is my first comment here so I just wanted
to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that
deal with the same subjects? Thank you so much!

29 06 2013
pozycja w google

What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this weblog; this website consists of remarkable
and really excellent information designed for readers.

7 07 2013
molesremoval

Fantastic goods from you, man. I have understand your
stuff previous to and you are just extremely wonderful.
I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying
and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
I cant wait to read much more from you. This is actually a great website.

10 07 2013
Mercedes

This can be a great internet site, appreciate it
just for this. I had put together for you to the search engines intended for
quite a few a long time to uncover this specific location.

I do not like if each and every time I actually google
and yahoo for article content so that you can look through I personally generally find
useless content plus numerous trash.
You actually obviously pick remedy involving a lot
of the junk and preserve your website fresh plus premium quality.

Will you have systems for my web log?

10 07 2013
vtech touch tablet reviews

Hello colleagues, how is the whole thing, and
what you desire to say about this article, in my view
its genuinely amazing for me.

16 07 2013
pacman game online

That may be a terrific web-site, thank you with
this. I’d for you to google designed for lots of several hours to uncover this specific spot.
My partner and i hate if any time We google pertaining to article content for you to surf I personally normally encountered unproductive articles as well as lots of spammy.
Everyone simply acquire caution with the full unsolicited mail as well as keep your website clean plus top quality. Will you have any techniques for my own blog site?

11 09 2013
Cinque per mille

I loved as much as you’ll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.

nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same
nearly a lot often inside case you shield this hike.

23 09 2013
back spacing

Woah! I’m really loving the template/theme of this site.

It’s simple, yett effective. A lot of times it’s
challenging to get that „perfect balance” between user friendliness and appearance.
I must say you’ve done a great job with this. Also, the blog loads
super fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

5 11 2013
book of ra zum spaݠspielen

Great beat ! I wish to apprentice while you amend your
website, how can i subscribe for a blog web site?
The account helped me a acceptable deal. I had been
a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

14 04 2014
buy followers

Right here is the perfect website for everyone who really wants to find out about this topic.
You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really
will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject
that’s been discussed for years. Excellent stuff, just excellent!

9 06 2014
buy pro dermagenix

magnificent points altogether, you simply received a new reader.
What may you recommend about your put up that you simply made a few days in the past?
Any certain?

12 08 2014
Natural Skin Care Products

Natural Skin Care Products

„ClimateGate” Przeciek danych i e-maili z Hadley CRU | Chłodno o klimacie

12 08 2014
weight loss recipes

weight loss recipes

„ClimateGate” Przeciek danych i e-maili z Hadley CRU | Chłodno o klimacie

31 08 2014
www.acg-af.net

Hey very nice website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
I am satisfied to find numerous useful information here within the submit, we want develop more
techniques on this regard, thanks for sharing. . . .
. .

15 09 2014
Amlodipine side effects

Link exchange is nothing else but it iss simplly placing the
other person’s weblog linbk on your page at proper place and other person will also do
similar for you.

21 10 2014
Luminique

Luminique

„ClimateGate” Przeciek danych i e-maili z Hadley CRU | Chłodno o klimacie

3 01 2015
kitchen deep cleaning

Admiring the dedication you put into your blog and
in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out
of date rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

6 01 2016
Fernando

That being the case, there are ways that you can significantly reduce the overall
cost of owning one of these borderline-magic devices, and
we’ve got a few tips to help you out in light of the announcement
of the i – Phone 4S. The majority of ready-made classifieds scripts are ready to use right away.
Detailed description of every tour on static pages,
with a Summary of offers for every country ook on a static page
with links to Individual descriptions.

14 06 2017
machafugu.com

machafugu.com

„ClimateGate” Przeciek danych i e-maili z Hadley CRU | Chłodno o klimacie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: