A na Atlantyku cisza..

10 08 2009

Gdzie podziały się huragany na Atlantyku?

Minął czerwiec, minął lipiec.. Dziś mija już 10-ty dzień sierpnia a huraganów jak nie było tak wciąż nie ma. To dość nietypowa i niepokojąca sytuacja, gdyż (zazwyczaj) pierwsze huragany powstają nad wodami Oceanu Atlatyckiego w czerwcu lub w pierwszej połowie lipca.

Warto również dodać, że tak długiej ciszy nie było od 1994r, czyli już od 15lat.

im1m2r

Kilka informacji ogólnych:

Typowy sezon rozpoczyna się 1 czerwca i trwa aż do listopada.

Sprzyjające warunki do powstania huraganów (cyklonów tropikalnych) wystepują gdy:

 • temperatura wody wynosi co najmniej 27 oC (do głębokości ok. 50m)
 • temperatura powietrza jest nieco niższa od temperatury wody
 • duża ilość pary wodnej znajdująca się w powietrzu (wilgotne powietrze sięga do wysokości ok. 5km) przyczynia się do powstajania chmur burzowych, które zaczynaja pobierać energię w postaci ciepła z oceanu
 • wartość siły Coriolisa jest odpowiednia (siła ta zakręca systemem burzowym) a wystepuję przy minimalnej szerokości geograficznej: 5 stopni (czyli ok. 500 km od równika)
 • wartości prędkości pionowych wiatrów są niskie, a więc wynoszą do ok. 10 m/s
 • powstają silne prądy wznoszące

Skala Saffira-Simpsona: klasyfikacja huraganów wg intensywności wiatrów ciągłych (5 kategorii uszeregowanych według rosnacej siły wiatru).

Średnica cyklonu przekracza zazwyczaj 100km (największa zanotowana miał ok 2200km).

Cyklony tropikalne (co pewnie część z Państwa może ździwić) przemieszczają się stosunkowo wolno – zwykle 15-20km/h rzadko przekraczając 25 km/h.( w niskich szerokościach geograficznych prędkość przemieszczania się jest niższa, w miarę wzrostu szerokości, system przyspiesza).

Wróćmy jednak do tegorocznej sytuacji:

Pomimo tego, ze w obecnym sezonie zanotowano już kilka depresji tropikalnych- to póki co żadna z nich nie przekształciła się w huragan. Pierwsza depresja tropikalna była nietypowa, gdyż pojawiła się u wybrzeży zachodniego Meksyku a nie jak zazwyczaj o tej porze roku u zachodnich wybrzeży Afryki (ze względu na niższą temperaturę wody nie przekształciła się w cyklon tropikalny).

W maju tego roku NOAA prognozowało „normalna ilość huraganów”: wg. tej prognozy miało powstać do 14 poważnych systemów sztormowych z 7 huraganami włącznie. Najnowsze prognozy NOAA (z 9 sierpnia) zostały jednak ponownie (w tym roku to już nie pierwszy tego typu przypadek) obniżone i obecnie prognozuje się  już tylko od 7 do 11 systemów sztormowych z 3 do 6 huraganów włącznie (w tym 1-2 silne) z 40% szansą na sezon „poniżej normy”.

NOAA wskazuje również na główną przyczynę tegorocznej ciszy: a jest nią anomlia El Nino.

W 1998 roku Robert M. Wilson z NASA opublikował badania w których wykazał korelacje pomiędzy aktywnością huraganów na Atlantyku a anomalia El Nino oraz La Nina: według jego badań w czasie panowania El Nino na Atlantyku występuje mniej huraganów/ cyklonów niż zazwyczaj, zwiększona jest natomiast ich aktywność nad zachodnim Pacyfikiem. W czasie panowania zjawiska przeciwnego- czyli La Nina aktywność huraganów na Atlantyku jest podwyższona.

Ale czy ta zasada jest sztywną regułą?

Zazwyczaj nie znaczy zawsze. Czego dowodzi np. rok 1999. W 1999r (a więc w okresie z przeważajacą anomalią La Nina) nie zanotowano nadzwyczaj dużej liczby huraganów- według prognoz miało być ich 13 a okazało się, że do końca lipca był wzgledny spokój- cztery większe (nie nalezy jednak zapominac o tym, ze 2 z nich były bardzo silne) pojawiły się dopiero w drugiej połowie sierpnia i w pierwszej połowie września, kiedy jak pokazują statystyki przypada maksimum aktywności. W roku 2005, kiedy dla odmiany zanotowano wiekszą liczbę huraganów niż zazwyczaj nie wiązało się to znów ze szczególną anomalią La Nina (rok z minimalna przewagą anomalii El Nino) itd.

Kolejnym ciekawym przykładem jest rok obecny: w tym roku (na początku sezonu) nad zachodnim Pacyfikiem doszło do niespodziewanie długiej przerwy między kolejnymi cyklonami (trwająca ponad miesiąc przerwa, w czasie której nie zanotowano nawet burz tropikalnych- była zjawiskiem co najmniej dziwnym).

Te kilka przykładów nie przeczą oczywiście teorii o wpływie El Nino- świadczą jednak o tym, że nie wszystko da się wyjaśnić w prosty sposób- w końcu klimat jest wypadkową wielu czynników, a tak skomplikowane procesy jak powstawanie cyklonów tropikalnych wciąż kryją w sobie wiele tajemnic..

Na zakończenie tego wpisu podaje jeszcze daty pojawienia się pierwszych huraganów nad wodami Atlantyku:

 • 1995r: 2 czerwiec
 • 1996r: 19 czerwiec
 • 1997r: 30 czerwiec
 • 1998r: 26 lipiec
 • 1999r: 11 czerwiec
 • 2000r: 3 sierpień
 • 2001r: 4 czerwiec
 • 2002r: 9 lipiec
 • 2003r: 20 kwiecień
 • 2004r: 31 lipiec
 • 2005r: 8 czerwiec
 • 2006r: 10 czerwiec
 • 2007r: 9 maj
 • 2008r: 31 maj
 • 2009r: ???????

Reklamy

Działania

Informacja

4 Komentarze

11 08 2009
Ekowaty

Oj .. to faktycznie mamy niezłe opóźnienie. Studiowałem kierunek związany z naukami przyrodniczymi i dokładnie rok po obronie mogę stwierdzić, że na pewno to potrafimy zmierzyć temperaturę… ale tylko wody… w probówce…
Przed naukowcami jeszcze prawie wszystkie tajemnice przyrody są do odkrycia…

18 08 2009
pawel

Wytłumacz mi kolego, jak Twoja teoria o ochłodzeniu ma się do gwałtownego wzrostu anomalii sst w ostatnich miesiącach. W lipcu anomalia była najwyższa w historii pomiarów (wg NOAA). Proszę o odpowiedz na forum lub w artykule.

ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/anomalies/monthly.ocean.90S.90N.df_1901-2000mean.dat

20 08 2009
Ekowaty

Ciekawe, że http://www.gfspl.rootnode.net/blog/index.php odnotował 19 sierpnia huragan 4-tej kategorii…

21 08 2009
pd

Bo 19 sierpnia, to nie 29 lipca. 29 lipca nic nie bylo, 19 sierpnia byl juz huragan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Bill_(2009)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: