Gdzie było cieplej a gdzie zimniej w drugiej połowie lipca..

29 07 2009

Obie grafiki powstały na podstawie danych zebranych z depesz synoptycznych.  Źródło: Tokijskie centrum klimatyczne.

Okres bazowy: 1971-2000 (wyjątek stanowi Japonia).

1) Okres 15- 22 lipiec

2) Okres 22- 28 lipiec

15-22 lipiec 2009

td20090722_e

  • Wyższe niż zazwyczaj temperatury panowały na obszarach: Chin, zachodniego wybrzeża USA, Ameryki Środkowej, Środkowej Syberii, częściowo w zachodniej Afryce oraz w Europie Środkowej i w południowo-wschodniej.
  • Niższe niż zazwyczaj temperatury zanotowano na obszarach: wschodniego wybrzeża USA, częściowo we wschodniej i w północnej Kanadzie, w południowej Afryce

22-28 lipiec:

td20090729_e

  • Wyższe temperatury niż zazwyczaj panowały na obszarach: południowej Europy, zachodniego wybrzeża USA, na obszarze kanadyjskiej Arktyki, w północnej Afryce, w zachodnich Chinach oraz w Ameryce Środkowej.
  • Niższe temperatury zanotowano na obszarach: południowej części Ameryki Południowej, wschodniego wybrzeża USA, wschodniego wybrzeża Chin, w południowej Afryce oraz częściowo w Środkowej Syberii.
Reklamy

Działania

Informacja

3 Komentarze

29 07 2009
Badacz

chyba atlantyk stygnie z tego co widze tereny przybrzezne sa chlodniejsze a dalsze takie jak polska cieplejsze poniewaz ma mniejszy wplyw, w takim ukladzie zima moze byc mrozna i lody arktyki beda mialy szanse na odbudowe
PS sorki za bledy jezeli takie sa, pozdrawiam

29 07 2009
neutralny506

Co do zimy w Europie, ogromny %/ znaczenie- przypada na dwie cyrkulacje atmosferyczne:

Po pierwsze Oscylacja Północnoatlatycka, tzw NAO a po drugie Oscylacja Arktyczna, tzw. AO.. Dla Europy w okresie zimowym są znacznie ważniejsze niż anomalie El NIno oraz La Nina.

W 1996r wskaźnik NAO przybrał wyjątkowo niskie wartości- na konsekwencje nie trzeba było długo czekać- w Europie zima w 1996r była szczególnie zimna. W Polsce od grudnia do marca notowano średnio temperatury rzędu o ok. 3 i 4 stopni poniżej normy wieloletniej (i to w skali miesięcznej!)

Obecnie oba wskaźniki są negatywne- wskaźnik AO przybrał ostatnio wręcz- monstrualnie negatywny charakter. Jaki będzie tego efekt, sam jestem tego ciekaw.

Póki co jest lato, jeśli jednak sytuacja ta się nie zmieni- a więc NAO oraz AO wciąż będą negatywne, to istnieje spora szansa na to, że czeka nas sucha i mroźna zima..

Pozdrawiam

29 07 2009
Piotr

W odniesieniu do tych niebieskich kropek w rejonie Argentyny: śnieg w mieście Bahia Blanca– argentyńskie miasto portowe oddalone o ok. 550 km na południowy zachód od Buenos Aires.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: