Fakty i mity: Problem Kilimandżaro.

19 07 2009

Na wstępie pozwole sobie zacytować fragment dzisiejszego news-a z portalu Twoja Pogoda:

„Kilimandżaro bez śnieżnej czapeczki?

[…]Najwyższa góra Afryki traci to co za wszelką cenę starają się uchronić ekolodzy. Na szczycie Kilimandżaro górującego ponad pograniczem Kenii i Tanzanii topnieje wieczny śnieg, który przykrywał ten wulkan od 11 tysięcy lat. Naukowcy spodziewają się, że do 2020 roku białej czapy stanowiącej niezmienny element tamtejszego krajobrazu już nigdy nie zobaczymy. To bardzo zły sygnał informujący, że globalne ocieplenie wkroczyło w bardzo niebezpieczną fazę[…]

Kilimandżaro- czyli szczyt Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimandżaro) to nie tylko najwyższa góra Afryki ale przede wszystkim jeden z naważniejszych i najjaśniejszych symboli współczesnego ocieplenia. Ocieplenia, które według wielu (a nawet większości) jest główną przyczyną „niewyobrażalnie” szybkiego zaniku czapy lodowej na Kilimandżaro.

Według. wielu prognoz- lodowa czapa ma całkowicie zniknąć do 2020r co w konsekwencji doprowadzi do przekształcenia krajobrazu Afryki..

120

Nie ulega wątpliwości, że przykład Kilimandżaro z punktu widzenia „medialnego” a co za tym idzie także i propagandowego jest świetnym narzędziem w ręku zwolennika globalnego ocieplenia. Widowiskowość oraz dramatyczność tego przykładu potrafi pobudzić nie tylko wyobraźnie obserwatora- ale także uświadomić jakie są prawdziwe „fakty”.

Zderzenie prawdy i mitu jest w tym przypadku jednak.. wyjątkowo brutalne, bo o ile lodowiec na Kilimandżaro maleje i jest to prawdą- to zjawisko to nie jest związane z współczesnym ociepleniem! Nie każdy wie, ale lodowiec na Kilimandżaro zanika już od ponad stu lat! Czyli od czasu odkrycia tego szczytu przez białego człowieka..

I żeby tego mało- najszybsze zanikanie lodowca zaobserwowano przed rokiem 1953..

Warto więc zapoznać się z kilkoma faktami:

Po pierwsze: Kilimandżaro ze względu na swoją wysokość: szczyt Uhuru na wulkanie Kibo (Kilimandżaro) sięga 5895 m n.p.m. Jest zbyt wysoko aby zostać naruszony przez współczesne ocieplenie. Najprościej mówiąc przy temperaturze ujemnej nie dochodzi do zjawiska topnienia. [prof. P. Mote i G. Kaser’a / IPCC].

Po drugie: mamy do czynienia z lodowcem strefy tropikalnej, który topi się według innych zasad niż jego odpowiedniki ze średnich szerokości geograficznych.

Philip Mote z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Georg Kaser z Uniwersytetu w Innsbrucku (IPCC) podkreślają, że topnienie lodowca można zaobserować już od ponad stu lat. A więc od czasu, gdy pojęcie i zjawisko globalnego ocieplenia nie występowało. Obaj naukowcy wskazują również na główną przyczynę zanikania czapy lodowej i nie jest nią temperatura:

Przyczyną zanikania lodowca nie jest wzrost temperatury a znaczący spadek wilgotności (rzadziej napływa wilgotne powietrze znad Oceanu Indyjskiego) a co za tym idzie spada również ilości opadów śniegu (co szczególnie mocno widać od połowy XVIIIw).

„Biały śnieg zazwyczaj odbija promienie słoneczne, jeśli jednak nie pojawiają się jego nowe warstwy, promienie te są absorbowane i warstwa lodu zaczyna zanikać.”

Najprościej mówiąc, lodowiec Kilimandżaro nie roztapia się a wysycha (czyli sublimuje- przejście ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego).

Do podobnych wniosków (dot. znaczącego wpływu wilgotności na rozwój lub zanik lodowców) doszedł również inny uczony: dr R. Heermanca:

” Badał on lodowce w Pn Kalifornii, położone nawet niżej niż te na Kilimandżaro, ale w dość podobnie ciepłej strefie klimatycznej. Przy wilgotniejszym powietrzu te subtropikalne kalifornijskie górskie lodowce, nie dość że w ostatniej dekadzie XX w. nie znikały, to miejscami powiększyły swoją masę…”

Na zakończenie i dopełnienie wpisu dodam jeszcze ciakwą grafikę przedstawiajacą etapy wysychania lodowca Kilimandżaro:

kilimapcores2


Działania

Informacja

3 Komentarze

20 07 2009
Ekowaty

Czyli tradycyjny schemat. Upraszczając otrzymujemy dowód na antropogeniczne globalne ocieplenie, ale podchodząc do sprawy z naukową konsekwencją nie jesteśmy w stanie stwierdzić co jest powodem zmiany wilgotności mas powietrza nad Kilimandżaro. I tutaj właśnie my – zwolennicy tezy o naturalności zmian – jesteśmy w kropce, bo nie potrafimy zwykłemu zjadaczowi chleba odpowiedzieć na pytanie: wobec kogo powinno się wyciągnąć konsekwencje za brak śniegu na tym wulkanie…

Jednym słowem problem zaczyna się tu, gdzie o zdanie w sprawach skomplikowanych pytani są LAICY…

2 01 2011
wirtualna polska

świetny blog 🙂
Pozdrawiam

5 12 2012
odppp

Co za bzdura. Najwięcej powierzchni stracił do 1953 r. bo miał wtedy największą powierzchnię, a więc miał z czego tracić.
Po drugie, zmiany cyrkulacji też mogą być wywołane przez ludzi. A rejonach gdzie wycięto lasy równikowe ilość opadów potrafi spaść nawet 3-krotnie. To nie jest ludzki udział?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: