Podsumowanie pogody w Polsce- Czerwiec 2009

15 07 2009

Tegoroczny czerwiec (w skali całego kraju) pod względem temperatury zapisał się jako miesiąc normalny. Pod względem opadów był miesiącem skrajnie wilgotnym.

TEMPERATURA:

Pojęcie „normy wieloletniej” nie jest pojęciem sztywnym i charakteryzuje się pewnym progiem anomalii- przyjeło się, że za normę uchodzi temperatura oscylująca w granicach od -0,5 oC do +0,5 oC.

I o ile czerwiec w skali całego kraju był miesiącem z temperaturą oscylujacą w granicach normy wieloletniej- to generalnie na większości obszaru był nieco chłodniejszy niż zwykle. Największe odchylenie (na minus) wystapiło na zachodzie, północnym zachodzie i na północy Polski (z anomalią sięgającą do ok -1 oC) . Na południowym wschodzie sytuacja wyglądała już nieco inaczej, gdyż było minimalnie cieplej niż zwykle.

W I dekadzie czerwca- poza przymrozkami, lokalnie zanotowano również anomalie termiczną sięgajacą do ok. -5 oC. II dekada- temperatury oscylowały w pobliżu normy lub nieco poniżej. III dekada okazała sie być najcieplejsza- na obszarze całego kraju zanotowano anomalie dodatnią- ostatnie dni miesiąca przyniosły gorącą, duszną i dynamiczną pogodę.

Najwyższą temperaturę zanotowano 30 czerwca w Warszawie i w Rzeszowie- + 30,1 oC
Najniższą temperaturę zanotowano 6 czerwca w Jeleniej Górze- minus 1,5 oC

Anomalie temperatury w czerwcu 2009:

anoczerwiec2009

OPADY:

Tegoroczny czerwiec okazał się być miesiącem (w skali całego kraju) wyjątkowo wilgotnym. W wielu regionach po gwałtownych i silnych opadach wystąpiły lokalne podtopienia a także powodzie (zjawiska te dotyczyły głównie południa Polski). Znaczace sumy opadów zanotowano również w Polsce centralnej, np. w Poznaniu ubiegły miesiąc okazał się być najwigotniejszy od 16lat. W Polsce północnej poza pojedynczymi przypadkami nie zanotowano aż tak znaczących odchyleń od normy.

Z dokładną analizą dot. min. średniej temperatury w poszczególnych miastach Polski mogą Państwo zapoznać się na podstawie tabelki przygotowanej przez Pana Przemysława. Podsumowanie powstało na podstawie danych IMGW. Gorąco polecam!

LINK

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: