Niska aktywność słoneczna sprzyja występowaniu obłoków srebrzystych.

4 07 2009

Początek okresu letniego to doskonała okazja do zaobserwowania pięknego i spektakularnego zjawiska jakim są tzw. obłoki srebrzyste- od kilku dni jest ich już sporo nad polskim niebem, czego dowodem jest zamieszczone poniżej zdjęcie.

Białystok, 1 lipiec 2009r (zdjęcie z portalu astro-forum.org):

c0b0ddbc3ed63c35

Obłoki srebrzyste to cienkiej warstwy chmury, składajace się z drobnych kryształków lodu. Obłoki te występują w górnej mezosferze, na wysokości aż ok. 80 kilometrów- co daje im miano najwyżej występujących chmur na Ziemi.

Aby zaobserować omawiane zjawisko obserwator musi znajdować się w „cieniu Ziemi” czyli w czasie gdy słońce chowa się poniżej 6-tego stopnia pod horyzontem. I choć oficjalnie rozpoczyna się wtedy noc, to słońce jest na tyle płytko iż wciąż rozświetla wyższe warstwy atmosfery, dzieki czemu obłoki srebrzyste przymują perłowo-niebieski kolor.

Na naszej szerokości geograficznej najlepszym czasem do obserwacji tego zjawiska jest okres letni, czyli okres w którym słońce chowa się do max. 18 stopnia pod horyzontem (obłoki srebrzyste rozświetlane są od 6 do 15 stopnia).

Warto więc poświęcić chwile wolnego czasu i częściej spoglądać w niebo, tym bardziej, że tegoroczne widowisko powinno być znacznie silniejsze niż poprzednie, co związane jest z niską aktywnością słoneczną. W czasie wyższej aktywności słońce rozgrzewa wyższe partie atmosfery, co przeszkadza w powstawaniu tych chmur a tym samym uniemożliwia/ lub też znacznie ogranicza możliwość zaobserwowania tego zjawiska.

Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: