Oto dlaczego pomija się Kanade w danych GISS

13 06 2009

O tym, że Kanada jest jednym z tych obszarów który w ostatnich latach ochładza się najszybciej (w czym duży udział przypada na zimny cykl PDO) wiadomo od dawna- dotarłem jednak do danych, które mnie osobiście zszokowały. Dane te potwierdzają nie tylko to, że obszar Kanady jest coraz zimniejszy- ale także to, że obecne ochłodzenie jest wręcz OGROMNE!

Prosze sobie wyobrazić, że  średnia temperatura okresu wiosennego (marzec-maj) z lat 2006-2009 jest aż o 3,3 oC niższa niż średnia temperatura tego okresu z lat 1948-2009!!! I jest to średnia krajowa, są jednak i takie regiony gdzie zanotowano spadek rzędu 4,5 oC!!

Obecne zmiany doskonale obrazuje poniższa grafika:

Difference_Spring_2006_to_2009

*większe zdjęcie LINK

Tak ogromny spadek temperatury powinien pozostawić spory ślad w postaci spadku globalnej temperatury- problem polega jednak na tym, że w danych GISS Kanada (w większości) jest pomijana! I żeby było śmieszniej, pomija się przede wszystkim  te obszary, na których zanotowano największe ochłodzenie..

Poniższa grafika przedstawia zasięg stacji pomiarowych na terenie Północnej Ameryki. Prosze zwrócić uwagę na ogromny procent szarych plam na terenie Kanady:

polarmapmay

[Kolor szary- brak danych// Kolor biały- temp. w normie wieloletniej.]

Przypadek, czy celowe pomijanie obszarów nie pasujących do teorii globalnego ocieplenia? Dla mnie odpowiedź jest oczywista.. Zwłaszcza gdy do listy zarzutów dodamy wspominane już wczesniej modyfikacje w zapiskach oraz efekt wysp ciepła.

Kanada to zresztą nie jedyny „szary obszar” na mapach GISS! Do tej listy dodać należy: spory obszar Brazylii (która generalnie również jest znacznie chłodniejsza niż kilka lat temu) ogromne obszary Afryki, Antarktyki oraz środkową część Syberii.

Źródło: icecap.us

Reklamy

Działania

Information

3 Komentarze

10 07 2009
pd

Tabelka dla Kanady to typowy przyklad na to „Jak przedstawic dane, by ciemny lud to kupil”. W czym rzecz? Zaluzmy, ze chcemy „udowodnic” jakis trend – jak to zrobic? A no prosto. Z lewej strony wybieramy wiosne KONIECZNIE wyjatkowo ciepla, a z drugiej strony KONIECZNIE wyjatkowo zimna. odejmujemy jedno od drugiego i voila! Oczywiscie nie ma to nic wspolnego ani z klimatologia, ani ze zdrowym rozsadkiem. Co zrobiono tutaj? Proste. Bierzemy ekstremalnie ciepla wiosne 2006:I porownujemy do bardzo zimnej wiosny 2009:Ta sama bzdure mozna zrobic w druga strone – porownac chlodna wiosne 2004 z goraca w 2006 i oswiadczyc, ze sie znacznie ociepla. Jest to bzdura, takich rzeczy sie nie robi. Nie jest to zaden trend (jak ktokolwiek, kto choc troche liznal klimatologii moze sie pokusic o wyznaczanie trendu z 3 lat?) tylko zwykla roznica pomiedzy sezonami. To samo moge zrobic dla Polski porownujac dowolny kwiecien z ostatnich 5 lat z ostatnim, wyjatkowo cieplym – wyjdzie mi identyczny „trend”, tyle, ze rosnacy. Czy jest to jednak dowod na ocieplenie? oczywiscie nie – nie jest to trend, tylko naturalna zmiennosc – porownujac polska zime 2005/6 do 2006/7 stwierdze „gigantyczne ocieplenie” a porownujac zime 2006/7 do 2008/9 „gigantyczne ochlodzenie”. Tylko jaki ma to sens? po za prymitywna manipulacja danymi – zaden.

Teraz pytanie – skoro juz tak porownujemy sobie pory roku – bez wyznaczenia trendu, to dlaczego nie przyrowna Pan Zimy 2006 w Azji i Europie do Zimy 2006 – wyjdzie kolejne bezsensowne porownanie, lecz tym razem in plus i to dla wiekszego obszaru.


Moze pan zreszta zrobic to samo dla obszaru calej polnocy Azji

Ale nie. tutaj „przypadkiem” zostal wybrany najcieplejszy obszar w 2006, ktory jednoczesnie byl najzimniejszy w 2009.

25 10 2009
- Prognozy numeryczne GFS/WRF

[…] o Klimacie. Mianowicie autor bloga (zwany dalej Autorem ) sugeruje, że wie dlaczego dane z Kanady są pomijane w danych GISS. […]

25 10 2009
przemek

abstrahując od tego, iż okres ‚wiosna 2006-2009’ w Kanadzie, to dla mnie żaden okres pomiarowy, to został zinterpretowany na podstawie złych danych. Bo tak samo możemy sobie wziąć okres wczesna zima 2006-2008 w Nowej Wsi, tylko czy to nam mówi coś o GLOBALNYM ociepleniu? Rozumiem, że autor ewidentnie szuka argumentów przeciwko tej tezie, ale niestety ogólnoświatowy trend jest dosyć zauważalny i nie można na pewno spierać się z tym, że w ostatnich latach jest cieplej, można spierać się dlaczego. Ale tu też trzeba mieć argumenty (a nie w stylu, bo człowiek wytwarza tylko mały procent CO2)
Liczę iż autor odniesie się do komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: