Nowa prognoza słoneczna

10 06 2009

Pod koniec maja międzynarodowy zespół ekspertów kierowany przez NOAA i sponsorowanych przez NASA opublikowała nowe prognozy na następny, 24 cykl słoneczny. Najnowsze prognozy przewidują najniższą aktywność słoneczną od 1928r.

Szczyt obecnego cyklu słonecznego ma nastąpić w maju 2013r, z liczbą plam „znacznie poniżej normy”. Maksimum plam- 90. Dla przypomnienia napiszę, że w cyklu 16 maksymalna ilość plam wyniosła 78.

solar_cycle24_prediction

Biesecker z NOAA Space Weather Prediction Center podkreśla jednak, że „tak niska aktywność słoneczna nie wyklucza, silych burz słonecznych” odwołując sie w ten sposób do silnej burzy geomagnetycznej z 1859 r (aktywnośc słoneczna podobna do tej jaka przewiduje się na rok 2013).

Wartość/ ilość plam słonecznych nie jest stała. Ich liczba rośnie lub maleje w dośc regularnych okresach- co ok. 11 lat. Ten regularny cykl został po raz pierwszy zauważony przez niemieckiego astronoma Samuel Heinrich Schwabe w 1843 roku. Bywały już jednak takie okresy, w których plam było niewiele bądź nie obserwowano ich wcale- okresy tzw. minimów słonecznych.

W okresie od około 1300 do dziś wystapiły trzy większe minima słoneczne (występujące około 1650, 1770 i 1850 roku) i co jak podkreśla wielu naukowców okresy niskiej aktywności słonecznej pokrywały się z ochłodzeniem klimatu. Największe nastąpiło w czasie tzw. Minimum Maunder, stąd też nie bez przyczyny wielu nazywa ten okres tzw „Małą Epoka Lodową”. Każdy minima oddzielone były okresem niewielkiego i krótkotrwałego ocieplenia.

W czasie Minimum Maundera  liczba plam słonecznych dramatycznie spadła. Począwszy od 1670r do ok. roku 1680 nie zaobserwowano ani jednej plamy słonecznej. Warto dodać, że w całym okresie minimum- czyli w latach 1645- 1715 astronomowie naliczyli zaledwie ok. 50 plam!

Klimat nie zmienił się jednak ‚od zaraz’. Schładzał się stopniowo, a głebokie ochłodzenie nastapiło dopiero mniej więcej w połowie okresu. Największe ochłodzenie wystapiło w północnej części globu. Lodowce alpejskie niszczyły wsie i miasteczka. Słynne kanały w Holandii zamarzały regularnie a w Londynie odbywał się tzw „Festiwal Lodu”. Podobnych przykładów można podawać znacznie więcej. Istnieje również wiele zapisków czy też obrazów z tamtej epoki etc.

[Na obrazku poniżej przedstawiony jest Manhattan w czasie „Małej Epoki Lodowej”]

themes_ice_skating

W 1991 roku, para duńskich meteorologów opublikowała dokument, w którym wskazano na zadziwiająco silny związek pomiędzy długością cyklu aktywności słonecznej a średnią temperaturą na półkuli północnej. Ale to nie wszystko, równie zaskakująca korelacja wystepuje pomiedzy aktywnością słoneczną a temperatura wody. Prosze zwrócić uwagę na poniższy obrezek, korelacja znacznie bliższa niż ta z CO2..

sea_temperature_vs_sunspots-500

Pomimo wielu dowodów, analiz oraz historycznych zapisków nikt dziś z pełnym przekonaniem nie potrafi odpowiedzieć na pytanie czy obecne minimum wpłynie na klimat..

Przyglądając sie jednak ostatnim pogodowym doniesieniom- świadczącym coraz dobitniej nie tylko o tym, że cieplej (przynajmniej w najbliższym okresie) nie będzie..

>>Morski lód Arktyki odbudowuje się już 3 rok z rzędu i co roku jest go więcej. Tegoroczna zima w Kanadzie była wyjątkowo zimna i śnieżna (padło wiele rekordów zimna). Sroga zima 2008/09 i wyjątkowo zimny tegoroczny maj spowodowały znaczne opóźnienie wegetacji roślin i duże straty w rolnictwie. Mroźna zima w Europie, częste fale chłodów i zimna w Europie zachodniej.. Spadająca temperatura Atlantyku.. itd, itd<< a to przeciez tylko kilka przykładów- jest tego więcej.

Może więc warto zadać sobie pytanie nie „czy” ale „w jakim stopniu” wpłynie na klimat..

Reklamy

Działania

Information

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: