Co dalej z energią? Część I

9 04 2009

Pakiet Klimatyczny: to nie tylko sławny już System Handlu Emisjami CO2 (ETS) to także dokument na mocy którego Unia Europejska kosztem setek miliardów do 2020r zamierza zmniejszyć o 20% emisje tzw „gazów cieplarnianych” w porównaniu z 1990 rokiem. To również zielone światło dla zwiększenia produkcji tzw. biopaliw, które już dziś przynoszą znacznie więcej szkód niż zysków.. Najzabawniejsze w tym wszytskim jest jednak to, że tutaj wcale nie chodzi o ratowanie nas przed katastrofą klimatu- a oczywiście o pieniądze, wielkie pieniądze..

Kto straci, kto zyska? Zyskają ci, którzy ten pakiet tworzyli- stracą niestety państwa takie jak Polska.

Nie od dziś wiadomo, że Polska węglem stoi. Mamy największe złoża wegla w Unii Europejskiej– nic więc dziwnego, że korzystamy z tego dobra- Obecnie ok. 92% energii elektrycznej wytwarzamy z węgla. I to własnie z tego powodu nasz kraj jak mało który narażony jest z tego tytułu na straty. Dla porównania dodam, że nawet nasi sąsiedzi z byłego bloku sowieckiego są dziś na znacznie lepszej pozycji: np. Litwa 70% energii pozyskuje z elektrowni atomowych, Słowacja ok. 57% a Ukraina ok. 45% itd..

Tzw. „Pakiet Klimatyczny” narzucony nam przez państwa zachodu (przez te same państwa, które kilkanaście lat temu kwestie ekologii miały w głębokim poważaniu- a na pierwszym miejcu stawiały rozwój!) jest nie tylko ogromnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa energetycznego ale także przekreśla nasze szanse na szybki skok cywilizacyjny.. Pamietajmy, że energia to rozwój. Rozwój to szansa na zmniejszenie różnic między Polską a krajami”starej Unii”. Rozwój to także większa konkurencyjność, innowacyjność oraz kreatywność w pozyskiwaniu lub podbieraniu inwestorów..

Jeśli nie węgiel to co?

Oto co proponują nam ignoranci i zdrajcy z Greenpeace- tzw. zbawcy świata, którzy tyle mają wspólnego z ekologią co z.. I mam tu na myśli tych z „góry”, oczywiście.

Do proponowanych alternatywnych źródeł energii należą:

a) Energia wiatru: powiedzmy sobie szczerze, po pierwsze wymaga drogich turbin. A po drugie jest mało efektywna, gdyż nie zapewnia stałego dopływu wiatru.

b) Energia słoneczna: Również za droga i nadzwyczaj nieefektywna. Na 1m2 Ziemi pada energia około 1 kilowata. baterie słoneczne wyciągają z tego zaledwie 150 watów (15%) co starcza na zasilenie.. dwóch żarówek!

c) Energia geotermalna: na terenach o nasilonej aktywności wulkanicznej- mogę zrozumieć, ale w Polsce?

d) Elektrownie wodne: do tego potrzebne są rzeki i nie chodzi mi o „strumyki” typu Wisła.. No i pozostaje jeszcze kwestia wpływu, dodajmy negatywnego wpływu na środowisko!!

Nie wspominam już o takich  źródłach jak: energia wykorzystująca siłę fal morskich, paliw z roślin itd.. raz, że technologie te są jeszcze w głebokich powijakach a dwa, że są jeszcze mniej opłacalne..

Prawda jest w tym przypadku- brutalna, żadne z wyżej wymienionych źródeł energii (które to mają stać się naszym jedynym ratunkiem )nie jest na tyle efektywne aby zaspokoić nasze potrzeby na energię..

Ale spokojnie.. Istnieje jednak pewne alternatywne źródło, które jest wyjściem z tej nieciekawej sytuacji. Ale o tym, że zdobędzie ono poparcie zielonych- zapomnijcie. Chodzi oczywiście o Atom.

Wbrew wielu obiegowym (dez) informacją energia jądrowa nie jest tragicznym błędem..

Obecnie nie ma bardziej wygodnego, efektywnego i jednocześnie tak bezpiecznego źródła energi!!

I zapomnijcie o Czarnobylu, postęp technologiczny i doświadczenie- dziś już eksperymentuje się z reaktorami z tzw. złożem usypanym— paliwo wraz z moderatorem usypywane jest z małych kulek. Nic nie może się przegrzać, wyciec (ah te tak dobrze znane wycieki zielonej mazi) a tym bardziej.. wybuchnąć.

Pozostają jeszcze dwie kwestie: koszty, te będą spore- ale mniejsze od tego gdybyśmy mieli „iść za głosem” Greenpeace. Druga kwestia to odpady-i w tym przypadku nie ma się o co martwić- nie od dziś składowane sa odpady, doskonale wiemy jak to robić. A poza tym jest ich stosunkowo niewiele..

Podsumowanie:

Energia jądrowa- ma swoje plusy i minusy, biorąc jednak pod uwagę okoliczności (Pakiet Klimatyczny, mało efektywne źródła alternatywne)  wydaje sie być złem mniejszym (koniecznym?).

I nie chodzi o to, że jestem przeciwnikiem źródeł alternatywnych, nikogo nie cieszy (i mnie również) szpecący widok dymiących i trujących kominów. Problem polega jednak na tym, że Pakiet Klimatyczny jest dla naszego kraju skrajnie niekorzystny. Nasza gospodarka jest jeszcze zbyt słaba i zbyt mocno uwiązana przez węgiel aby mogła pozwolić sobie w tak krótkim czasie na takie koszty- koszty które poniesiemy my wszyscy. I nie chodzi mi tylko o wyższe rachunki..

Zachód miał lata, dekady aby podnieść się po II wojnie,pamietajmy, że otrzymał miliardy z tzw. Plan Marshalla- a my zaledwie kilka lat po transformacji bez dodatkowego zastrzyku gotówki. Zachód miał w nosie ekologie, budował i rozbudowywał się na potęgę- a nam stawia sie ograniczenia w postaci tysięcy zielonych przepisów..

Zachód stać na zmniejszenie emisji (a przecież dla takich państw jak Francja nie ma to żadnego znaczenia, gdyż i tak nie przekroczą limitów- energetyka oparta na energii jądrowej) a nas? Wiele wskazuje na to, że jeszcze nastepne pokolenia będą płacić za błąd jakim jest Pakiet (Klimatyczny) biznesowy..

Reklamy

Działania

Information

3 Komentarze

11 04 2009
artise

Może warto pokazać stanowisko Komitetu Nauk Geologicznych PAN w kwestii globalnego ocieplenia z dnia 12 lutego 2009… mam nadzieję że nie było to jeszcze tu cytowane 😉
Link jest do strony z PDF :
http://www.kngeol.pan.pl/images/stories/pliki/2.Stanowisko%20KNG%20w%20sprawie%20zmian%20klimatu.pdf

12 04 2009
neutralny506

Nie było. Dodałem do działu linki 🙂 Dzięki

PS. Jeśli dysponujecie jakimiś ciekawymi publikacjami/ pracami to prosze o podanie adresów. Będę zobowiązany. Im więcej materiałów, tym lepiej.

Pozdrawiam

27 06 2009
Co dalej z energią? Część II « Chłodno o klimacie

[…] “Co dalej z energią? Część I” […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: