Aktywność huraganów najniższa od 30 lat..

28 03 2009

Globalne ocieplenie wywołane przez człowieka miało oznaczać większą liczbę huraganów, tajfunów i cyklonów. Ale nie tylko- do tej czarnej listy dorzucono również tornada, susze, powodzie i wiele, wiele więcej-właściwie każda anomalia jest już kataklizmem i klęską żywiołową…

* Według badań, które przeprowadził Ryan Maue z Uniwersytetu Florydy wynika, że tak niskiej jak obecnie aktywności huraganów (do liczby dodane są również tajfuny) nie było już od 30 LAT!!

* W Stanach Zjednoczonych największą ilość tornad o sile F3-F5 zanotowano w 1974r. Obecnie jest ich mniej niż zazwyczaj..

* A liczba ofiar w wyniku ekstremalnych kataklizmów spadła kilkakrotnie w ciagu XX wieku.

Przełomowy okazał się być rok 2005. Huragany: Katrina, Rita i Wilma stały się „złotym” przykładem konsekwencji jakie niesie ze sobą ocieplenie klimatu. Film Al Gore oraz raporty IPCC stały się podstawą do wytworzenia ogromnej propagandowej tuby- której celem jest uświadomienie społeczeństwa, że ekstremalnych zjawisk jest nie tylko więcej ale i tego, że są coraz silniejsze… Dziś właściwie każdego dnia słyszymy o kolejnych „smiercionośnych” i „niszczycielskich”  kataklizmach- często jednak takim mianem określa się silniejszy wiatr lub lokalne podtopienia.. I co ważne, każdemu takiemu „kataklizmowi” przypina się łatke globalnego ocieplenia- przypadek?

Tymczasem.. fakty mówią przeciw..

Od 2005r Stany Zjednoczone zaatakował tylko jeden większy huragan.. A w 2007r zanotowano najmniejszą ilość huraganów od 1975r!

Doskonale obrazuje to ten rysunek: *kliknij aby powiększyć

nh_bars_1950_2008

Kilka ciekawych przykładów:

— W 1737 r. największe ówcześnie miasto Indii Kalkutę nawiedził cyklon – bo tak nazywa się huragany w tej części świata – towarzysząca mu ulewa oraz wysoka fala pochłonęła ok. 300 tys. ofiar.

— W 1900r na Galveston w Teksasie uderzył największy huragan w historii Ameryki. Nawałnica przemieszczała się z prędkością 217 km/h. Huragan zabił 12 tys. ludzi, straty materialne były gigantyczne.

—  Najtragiczniejszy w minionym stuleciu był jednak bilans cyklonu, który w 1970r. z prędkością 240 km/h uderzył na Bangladesz. Nie ma jednoznacznej oceny liczby ofiar, ale szacuje się, że cyklon ten zabił ok. 300 tys. ludzi. Prawdopodobnie drugie tyle zgięło w wyniku głodu i epidemii, którą wywołały zanieczyszczona woda oraz rozkładające się zwłoki.

—  Honduras. W 1974 r. cyklon zwany „Fifi” zabił 11 tys. osób oraz zniszczył 600 tys. domów. Najbardziej ucierpiało miasto Cruz Laguna, które całkowicie zalała woda. Ponad 18 tys.m2 lądu przykryła sześciometrowa warstwa mułu.

Dla porównania huragan Katrina pochłoną „jedynie” ok. 400 ofiar

Poniższy rysunek przedstawia roczną ilość tornad o sile F3-F5.. okres od 1950r do 2007

tornadahy9

Kolejny rysunek:

global_death_rates_1900-2006

Podobnych przykładów można podawać więcej.. Ze wszytskich wynika jasno, że nie żyjemy w okresie w którym pogoda zupełnie „zwariowała” a opowieści o tym, że obserwujemy największe kataklizmy w dziejach są mocno przesadzone.

Podobny obraz rysuje się, gdy podamy inny przykład: w 2003r Europę nawiedziły silne upały (co szczególnie odczuły Francja i… Wielka Brytania) ilość ofiar liczona była w tysiącach. Za główną przyczynę uznano wysokie temperatury wywołane (oczywiście) globalnym ociepleniem.. W rzeczywistości jednak problem ten był bardziej złożony: a upał nie były jedynym cichym „zabójcą”. W tym samym okresie gdy Francję nawiedziły upały wiele osób (głównie osób młodszych, pracujących) wyjechało na urlopy, pozostawiając osoby starsze w mieście. Wysoka temperatura spotęgowana przez efekt wyspy ciepła oraz brak odpowiedniej opieki spowodowała wzrost ilości zgonów. Można powiedzieć, że upały przyszły nie w porę..

W Wielkiej Brytanii nie upał, lecz podwyższona ilość ozonu w powietrzu była główną przyczyną większej ilości zgonów- czy o tym można było przeczytać w gazetach? usłyszeć w radiu czy TV- nie. Przypadek?

Reklamy

Działania

Informacja

One response

5 03 2014
Bartosz Narog

Masz bardzo plytkie wiadomosci. O huraganach wiesz niewiele i tak bedzie jesli nie siegniesz do amerykanskich zrodel. O global warming sie nie wypowiadaj bo wiesz jeszcze mniej. Cytujac Ala Gore’a a nie James’a Hansena tylko potwierdzasz swoja amatorskosc w tej dziedzinie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: