Podsumowanie pogody w Polsce- luty 2009

10 03 2009

Tegoroczny luty okazał sie być najzimniejszy od 2006r. Nie oznacza to jednak,że przyniósł nam ekstremalne anomalie. Temperatury oscylowały na poziomie NORMY wieloletniej.

Pod względem opadów luty był wilgotny. Średnio spadło ponad 150 procent normy miesięcznej. Najbardziej wilgotnym regionem okazał się być Dolny Śląsk (tutaj norma została przekroczona dwukrotnie) najbardziej suchymi wschodnia Lubelszczyzna oraz Kujawy (50-75 % normy) (Dane: NOAA)

Najwyższą temperaturę zanotowano 7 lutego w Przemyślu +15,8 oC

Najniższą temperaturę zanotowano 22 lutego w Suwałkach  20,4 oC

I DEKADA:

Temperatury na przeważającym obszarze oscylowały na poziomie lekko powyżej normy. Najcieplej na wschodzie kraju. Na zachodzie w pobliżu normy. Opady na poziomie poniżej normy wieloletniej.

Pierwsze dni miesiąca to kontynuacja pogody z końcówki stycznia, czyli odwilż. Wyraźne ocieplenie nastąpiło 6-7 lutego. W wielu miejscach kraju pokazało sie słońce a termometry wskazywały nawet ok 10 oC. Na płd-wsch w wyniku wiatru halnego słupki rtęci przekroczyły 10 stopni.

II DEKADA:

Druga dekada tego miesiąca okazała sie być najzimniejsza, w całym kraju temperatury oscylowały na poziomie poniżej normy wieloletniej. Do Polski ponownie spłyneło bardzo zimne powietrze i już w połowie miesiaca na zachodzie kraju nad ranem słupki rtęci wskazywały nawet -12 oC, w Małopolsce do -18 oC a na wschodzie nawet do -20. Przy gruncie temperatura spadła jednak nawet do -24 oC.

Opady na poziomie znacznie powyżej normy. Od połowy miesiąca drogowcy i piesi musieli zmierzyć się z silnymi i częstymi atakami snieżyc. Około 20 lutego na przeważającym obszarze pokrywa snieżna wynosi od 5 do 20cm, były jednak i takie miejsca (na nizinach) gdzie przekroczyła 30cm.

III DEKADA:

Pierwsze dni III dekady zapisały sie jako wyjatkowo śnieżne. Na zachodzie temperatury w ciagu dnia oscylowały w okolicach „zera” a w nocy spadały do ok minus 5. Tęgi mróz utrzymywał się wciąż na wschodzie i płd-wsch kraju.  23/24 lutego od zachodu postępowała odwilż.

W Tatrach zanotowano największą pokrywę śniężną od 9lat!
Na Kasprowym leżało nawet ok 280cm białego puchu.

Źródła: NOAA, IMGW, twojapogoda

Miesięczny wykres temperatury/ Warszawa- Ursus (www.meteo.waw.pl):

m-img

Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: