„Kopnięcie La Nina” do maja 2009 temperatury w dolnej troposferze spadną od ok.0,2 do nawet 0,6 °C

1 03 2009

Obecna anomalia La Nina rozpoczeła się w grudniu 2008r i pomimo tego, że nie jest to zbyt intesywne zjawisko- spowoduje spadek temperatury globalnej.

Największy spadek temperatury dotyczyć będzie dolnej części troposfery- niewykluczone, że do maja tego roku temperatury spadną nawet o ok. 0,6°C (!)- co będzie oznaczać nie tylko dalszą kontynuację globalnego ochłodzenia ale również powrót do stanu „normalnego”.

Głównym winowajcą ochłodzenia będzie „dziewczynka” czyli La Nina , której wpływ na wykresach temperatury obserwuje się z pewnym opóźnieniem- zazwyczaj po ok 3 miesiącach od wystąpienia zjawiska (podobnie jest gdy wystepuje El Nino). Ale nie tylko La Nina spowoduje spadek temperatury..

Pomiary satelitarne prowadzone są już od 30 lat i przedstawiają się następująco:

da_msu30yr

Z badań wynika, że  do 2001r po kilkuletnim okresie ocieplenia (zawsze) następował gwałtowny spadek temperatury. Taka sytuacja wystepowała do 2001. Ostatanie lata wykazuja jednak inną tendencję- temperatury są dość stabilne a wahania mają głównie charakter miesięczny. Przyczyn jest kilka, głównymi są: anomalie La Nina/ El Nino oraz to, że na północy jest cieplej, głównie w okresie zimowym.

Od 2002r (wyjątkiem jest rok 2008) najwyższe temperatury notowane są w styczniu, lutym marcu oraz w październiku. Najniższe od maja do sierpnia.

Wyraźna jest również inna tendencja: od stycznia do maja obserwujemy spadek temperatury w dol. tropsferze, średnio o ok 0,3 °C . W drugiej połowie roku, tj. od września do stycznia wzrost.

Doskonale obrazuje to ten rysunek:

screenhunter_02-mar-01-1324

Jeśli więc i w tym roku utrzyma się ta tendencja- to w najblizszych miesiącach czeka nas spadek globalnej temperatury i to większy niż zazwyczaj.. Ponieważ:

Spadek ten zostanie spotęgowany przez anamalie la Nina, to tzw „kopnięcie” schłodzi dodatkowo naszą planete o ok. 0,3 °C.

~0,3 (miesięczne) + ~0,3 (la Nina) suma: ~0,6 °C

To są oczywiście szacunki- Obserwując jednak pomiary w dolnej troposferze- od kilkunastu dni widać wyraźny spadek temperatury. A od kilku dni jest juz zimniej niż w analogicznym okresie 2008r. Ostre chłodzenie jest więc prawdopodobne..

PS. dzienne pomiary temperatury w troposferze moga Państwo obserwować na tej stronie:

LINK

Pozdrawiam

Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: