Zmiany klimatu Grenlandii.. na tle zmian cykli oceanicznych.

27 02 2009

Zmiany klimatu Arktyki od kilkudziesięciu lat są przedmiotem ożywionej debaty. Debata ta dotyczy nie tylko przejawów i zasięgu zmian, ale przede wszystkim przyczyn obecnych zmian klimatycznych- nie dokonam odkrycia, gdy napiszę, że zwolennicy globalnego ocieplenia oraz większość mediów wydały już wyrok- winny jest efekt cieplarniany.. napędzany przez wzrost stężenia CO2 w atmosferze.. Ale czy teza ta jest słuszna?

Obecne zmiany klimatu Arktyki stały się dla ekologów, IPCC i wielu zwolenników GO żelaznym dowodem na to, że to własnie wzrost CO2 jest odpowiedzialny za wzrost temperatury i topnienie lodowców.. Można powiedzieć, że prawie wszytsko składa się w doskonałą całość– Jest cieplej? owszem. Pokrywa lodowa jest mniejsza niż w latach 70tych XXw.?- to też się zgadza.. czemu więc napisałem „prawie wszytsko”?

Aby zrozumieć zmiany zachodzące w Arktyce- należy najpierw uświadomic sobie, że podobnie jak cały nasz klimat- także i klimat Grenlandii ulega cyklicznym zmianom.. Nie tak dawno podawałem dowody na to, że w historii Arktyki notowano już znacznie wyższe temperatury niż obecnie, że zasięg lodu był mniejszy (lub nie było go wcale!).

Ale dowodów na cykliczność klimatu Arktyki jest więcej i nie trzeba sięgać w głęboką przeszłość..
W samym tylko XX wieku na obszarze Arktyki zanotowano kilka faz zmian klimatu (temperatury)!!

Niewiarygodne? O tym po prostu się nie mówi lub bagatelizuje się sprawę- gdyż nie pasuje to do teorii globalnego ocieplenia..

1) Okres od ostatniego 20-lecia XIX wieku do końca drugiej dekady XX. wieku (1880 – 1918):

to okres spadków temperatur

2) Okres od roku 1919 do lat 50. XX wieku:

temperatury zaczeły gwałtownie rosnąć, osiągając kulminację w latach 1938-1939 i następnie w roku 1944. W szczycie ocieplenia temperatura roczna nad całą Arktyką wzrosła od 1.5 do 2°C w stosunku do okresu poprzedzającego.

– Najsilniejszy wzrost temperatury w tym okresie odnotowano w rejonie Spitsbergenu, gdzie według Scherhaga (1938) temperatura okresu od listopada do marca w latach 1921-1930 była wyższa od średniej wieloletniej o około 3.5°C.

zaobserwowano cofanie się granicy lodów morskich w północnej części Morza Barentsa, na Morzu Karskim, oraz we wschodniej części Morza Łaptiewów i zachodniej części Morza Wschodniosyberyjskiego.

3) Kolejnym okresem jest ochłodzenie Arktyki, przypadające na lata 60. i 70. XX wieku:

– Temperatura w całej Arktyce, za wyjątkiem basenu Morza Baffina, silnie się obniżyła (o ok.1-1,2 oC)

-Najsilniejsze spadki odnotowano w tym samym rejonie, w którym poprzednio wystąpiły najsilniejsze wzrosty, czyli w Arktyce Atlantyckiej. W rejonie Spitsbergenu – Bjornoi była niższa o 3.4°C, w rejonie Ziemi Fran-ciszka Józefa o 5.7°C od temperatury z lat 1951-1960.

4) Od roku 1980 rozpoczęła się faza wzrostu temperatury powietrza w Arktyce, która wyraźnie przyspieszyła w połowie lat 90-tych. XX wieku. Osiągając maximum w 2005, kiedy to notowano podobne temperatury do tych z okresu tzw. „Wielkiego ocieplenia Arktyki” (1919-1950)

Doskonale obrazuje to ten rysunek:

screenhunter_01-feb-27-1956

Aż prosi sie teraz spytać o kilka rzeczy:

— Jak to możliwe, że w czasie gdy nastąpił boom ekonomiczny i nagły wzrost produkcji ludzkiego CO2  (lata 50-70te XXw.) temperatury spadały? I nie dotyczy to przecież tylko obszarów polarnych..

— Jak to możliwe, że obecnie notujemy podobne temperatury do tych jakie panowały w Arktyce w latach 30-40 XX wieku? Przecież obecnie produkujemy KILKADZIESIĄT RAZY WIĘCEJ CO2 NIŻ 80 LAT TEMU! W ciągu tylko ostatniej dekady wzrost emitowanego ludzkiego CO2 wzrósł KILKAKROTNIE! (Chiny, Indie itd)

Jeśli nie CO2 to co wpływa na zmiany?

Proszę teraz porównać dwa poniższe obrazki- pierwszy przedstawia anomalie temperatury Arktyki, drugi Anomalie temperatury oceanów (PDO- Pacyfik +AMO- Atlantyk)..

„Czy te wykresy kiedyś do siebie pasowały? (…)”

screenhunter_02-feb-27-2023

„(…) głupie pytanie.”

Pozytywna faza PDO rozpoczeła się pod koniec lat 70tych XX wieku- od tego momentu rozpoczął się również okres globalnego ocieplenia. Podobny trend zaobserwowano również w Arktyce.. warto jednak zwrócić uwagę na to, że zarówno temperatury jak i poziom lodu morskiego do połowy lat 90-tych pozostawał względnie stabilny (z lekką tendencją zmian). Zmiany te nabrały tempa po 1995r, dlaczego?

Najprościej mówiąc- do Pacyfiku dołączył Atlantyk.. Który od 1995r wszedł w pozytywną faze (dodatnią)- temperatury oceanu były znacznie wyzsze niż być powinny..

Gwałtowny skok wzrostu temperatury zanotowano nie tylko w Arktyce- zmiany dotyczą całego globu- pozytywna faza PDO (a co za tym idzie większa ilość El Nino) oraz pozytywna faza AMO (Atlantyk) doprowadziła do osiagnięcia maksimum globalnego ocieplenia.. Co w szczególności dotyczy północnych szerokości geograficznych (przypadek?)

Dla klimatu Arktyki- poza fazą PDO, szczególne znaczenie mają zmiany temperatury Atlantyku! Wyższa temperatura północnej części Atlantyku- to wyższe temperatury- zimą ocean dłużej oddaje ciepło, latem przyspiesza topnienie lodowców.. ciepła faza AMO to także większe parowanie- a co za tym idzie, większe opady- grubość pokrywy śnieżnej/lodu na lądowym obszarze Grenlandii w ostatnich latach znacznie wzrosła..

Szczyt pozytywnej fazy AMO trwał do 2005r- w tym też roku notowano najwyższe temperatury od ostatniego tzw. „wielkiego ocieplenia” z lat 30-40 tych XX wieku!
Od 2006r. temperatura Atlantyku spada.. Co szczególnie widać w ostatnich miesiącach- od stycznia 2009 jest już w fazie negatywnej (ujemnej)!!

A od minimum z wrzesnia 2007 stopniowo rosnie równiez morska pokrywa lodowa Arktyki..

Poniższy rysunek przedstawia anomalie AMO na przestrzeni ostatnich 55 lat.

screenhunter_04-feb-27-2055

PODSUMOWANIE:

Oceany to ok. 71% powierzchni Ziemi. Już sama liczba powinna dać do zrozumienia, że oceany stanowią jeden z najważniejszych czynników kształtujących klimat naszej planety. Takie zjawiska jak El Nino, La Nina, fluktuacje temperatury oceanu Spokojnego, Indyjskiego oraz Atlantyckiego stanowią podwaliny nie tylko dla lokalnych zmian temperatury- mogą i staja się również jedną z głównych przyczyn zmian klimatu naszej planety, warto zaznaczyć, że zazwyczaj długotrwałych zmian.

Obecne ocieplenie jest w rzeczywistości lustrzanym odbiciem zmian zachodzących w oceanach– potwierdzają to zarówno przedstawione wyżej wykresy ale i wiele, wiele innych analiz i prac badawczych.

Wszechocean to ogromny magazyn energii, to sieć połączona ze sobą znacznie ściślej niż  przypuszczano jeszcze kilka lat temu. Każda zmiana czy to na Pacyfiku, czy Atlantyku- znajduje swoje odzwierciedlenie w innych częściach tego, można powiedzieć „organizmu”. Akcja rodzi reakcje..

Przykład tempa zmian zachodzących na obszarze Arktyki, Syberii potwierdzaja jak wielkie znaczenie dla naszego klimatu mają fluktuacje temperatur wszechoceanu.

Oceany razem z takimi czynnikami jak słońce czy też działalność wulkaniczna- stanowią wybuchową mieszankę, która pewnie jeszcze nie raz nas wszytskich zaskoczy..

* bibliografia:

1) „Kontrola oceaniczna procesów ocieplenia Arktyki– odmienny punkt spojrzenia na przyczyny zmian klimatu w Arktyce” Andrzej A. MARSZ i Anna STYSZYŃSKA

2) „Multidecadal Ocean Cycles and Greenland and the Arctic” By Joe D’Aleo

Pozdrawiam

Reklamy

Działania

Informacja

5 Komentarzy

7 07 2009
Aerozole a klimat. « Chłodno o klimacie

[…] “Zmiany klimatu Grenlandii.. na tle zmian cykli oceanicznych” […]

30 05 2013
woodworking projects

I simply couldn’t depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info an individual provide for your guests? Is gonna be again ceaselessly to investigate cross-check new posts

7 08 2013
phen375 canada

Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
It’s always exciting to read through articles from other authors and practice something from their websites.

30 10 2013
woodworking tool reviews

Amazing blog! Do you have aany recommendations for aspiring writers?
I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost oon everything.

Woould you addvise stareting with a free platform like WordPress or ggo for a paid option?
There are so mny choices out there that I’m completely confused ..

Any tips? Kudos!

21 11 2014
anabolika bestellen

This piece of writing will help the internet users for building up new weblog or
even a blog from start to end.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: