266 dni bez plam słonecznych!

23 01 2009

W ubieglym roku zanotowano aż 266 dni bez plam slonecznych. Tak niskiej aktywności słonecznej nie notowano od 1913r! Czy to „tylko” cisza przed burzą czy może początek głębokiego minimum?

ssn_predict_l

Kilka dni temu centrum Prognoz NOAA przedstawiło najnowsze wyniki badań aktywności słonecznej- wyniki te sa „niepokojace”- okazuje się, że obecny 24 cykl jest dziwnie spokojny.. Normalnie aktywność powinna już od ponad roku rosnąć, ale wciąż tylko spada..

Obserwowane obecnie zjawiska nie zgadzają się z żadnymi przewidywaniami astrofizyków co do przebiegu cykli słonecznych. Słońce zawzwyczaj wykazuje w miarę regularna cykliczność – średnio co 11 lat liczba plam na Słońcu osiąga swoje apogeum i minimum. Wygląda jednak na to, że tym razem coś się zacieło i obecny cykl różni się od wcześniejszych.

Warto zaznaczyć, że już wczesniej nastąpiło pewnego rodzaju „tąpnięcie”- w październiku 2005 roku zaobserwowano nagły spadek aktywności słonecznej, rysunek:

solar_ap_index_10062008

Co sie dzieje ze słońcem? Wielu uczonych do dziś zadaje sobie takie pytanie. Po drugie, co taki stan rzeczy oznacza? Czy jest to tylko cisza przed burzą, czy jednak poczatek kolejnego głębokiego minimum, poodbnego do tzw. Minimum Maundera? Okres ten nie bez przyczyny nazywamy tzw „małą epoką lodową”- charakteryzował się nie tylko wyjątkowo niskimi temperaturami ale również nadzwyczaj niska aktywnością słoneczną-na słońcu przez długi czas nie zaobserwowano plam słonecznych.

Istnieją 3 scenariusze:

1) Cykl będzie „normalny” potrzebuje czasu aby urosnąć..

2) Cykl będzie krótki- ale nadzwyczaj aktywny, wystapi tzw. hiperaktywność słoneczna.

31lipca 2008r na słońcu pojawił sie mały rozbłysk, który zaniknął po kilku godzinach- niby nic nadzwyczajnego.. a jednak- była to tzw. plama wsteczna- odwrotnie spolaryzowana. A takie plamy (zazwyczaj) zapowiadają nadzwyczaj aktywny cykl słoneczny.

3) Obecny cykl nie będzie tylko nazdwyczaj słaby, będzie też początkiem nowego minimum słonecznego.. Podobnego do Minimum Maundera

William Livingston i Matthew Penn z National Solar Observatory in Tucson ostrzegają, że wchodzimy właśnie w kolejna małą epokę lodową. Prawdopodobne jest też to, że plamy słoneczne mogą skończyć sie całkowicie w roku 2015. Prognozy wyglądają następująco:

livingston-penn-fig3

Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że przy jednoczesnym spadku aktywności wzrasta ilość emitowanych przez słońce neuronów- dane ze stacji w Oulu (Finlandia) pokazują trend rosnący, który osiąga poziomy niewidziane od 30 lat.

request

Zatem.. który z tych scenariuszy się sprawdzi?

Dziś oczywiście ciężko przewidzieć- na słońcu dzieją się obecnie „rzeczy”, których nikt tak do końca nie rozumie…

Nie można jednak wykluczyć tego, że obecne anomalia słoneczne są autentycznym sygnałem nadchodzących zmian.. Nie tylko dla naszego klimatu..

źródła: NASA, NOAA, International Climate and Environmental Change

Pozdrawiam!

Reklamy

Działania

Informacja

6 Komentarzy

1 12 2009
Marcin

rosnąca emisja neutronów sugeruje scenariusz nr 2… czyli hiperaktywność słoneczną… więcej w filmie pt: „2012”

25 01 2010
STAL

Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że przy jednoczesnym spadku aktywności wzrasta ilość emitowanych przez słońce neuronów- dane ze stacji w Oulu (Finlandia) pokazują trend rosnący, który osiąga poziomy niewidziane od 30 lat.
Tak, ale jakich kur.wa „neuronów” ?
Zdanie do poprawki 😉

6 05 2010
dmgary

Przypuszczam ,że „poeta” miał na myśli NEUTRINO …

10 05 2010
adaś

Jak na tym słońcu, tak i w ty polityce.

11 06 2010
ANTL

Słońce oddycha. To płuco naszego układu. Nasza gwiazda bierze wielki wdech – a co jest po wielkim wdechu??? Sami sobie odpowiedzcie.

23 07 2013
law group

Hey there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: