LA NINA Wraca!

20 01 2009

W dokumencie opublikowanym 19 stycznia, NOAA Climate Prediction Center (NCEP) oficjalnie potwierdziło nasilenie/ powrót anomali La Nina.

anomp152009

Aby powiększyć- kliknij na obrazek

Ostatnia anomalia La Nina („dziewczynka”) wystapiła na przełomie 2007/2008r (wrzesień-maj) po czym zanikła- przechodząc w fazę neutralną. Jednak już w grudniu ubiegłego roku zaobserwowano pierwsze oznaki powrotu anomali. Wczoraj NOAA oficjalnie potwierdziło początek nowego cyklu.

ddby42

Przewiduję sie, że obecny cykl będzie słabszy od ostatniego- określanego jako średni- i powinnien zaniknąć do końca tego roku.

Czym jest La Nina i jak powstaje?

„W porównaniu do El Niño, zjawisko La Niña (dziewczynka) jest określane jako obniżenie temperatury powierzchniowych wód oceanicznych, w stosunku do warunków normalnych.

Podczas jego panowania pasaty przybierają na sile i są znacznie gwałtowniejsze niż zazwyczaj. To powoduje znaczne ochładzanie się wody za sprawą zimnego Prądu Peruwiańskiego w równikowym pasie od wybrzeża Ekwadoru przez Wyspy Galapagos na zachód. Temperatura wody w tych miejscach może się obniżyć w porównania ze stanem normalnym nawet o 4/5 stopni.

La Niña występuje średnio o połowę rzadziej niż El Niño. Zdarza się, że oba zjawiska występują zaraz po sobie, ale nie jest to wcale regułą. Wpływ La Niña na ziemski klimat uznaje się za mniejszy niż przy El Niño.”

źródła: NOAA, twojapogoda

Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: