Czy z powodu globalnego ocieplenia grozi nam głód?

18 01 2009

Do takiego wniosku doszli amerykańscy uczeni i autorzy raportu opublikowanego w tygodniku „Science” [David Battisti i Rosamond Naylor] Według nich do 2100r temperatury w tropikach i subtropikach będą już tak wysokie, że zaszkodzą one kluczowym uprawom, dostarczającym żywności setkom milionów osób w strefach gorących. Według nich prognoza ta sprawdzi się z 90-procentowym prawdopodobieństwem.

„Zmianami dotknięte zostaną 3 miliardy ludzi”.

Przyjrzyjmy sie zatem faktom:

FAKT 1

Na wstepie warto zacytować częśc artykułu z pisma „Wiedza i Życie” [nr4/2008]:

„Dopiero analiza zdjęć satelitarnych pokazała, że Sahara, która przez ćwierć wieku posunęła się o 20-30 km na południe, wyganiając mieszkańców wielu wiosek i miejscowości, powoli wraca na północ… „Pustynia zatrzymała się pod koniec lat 80., a następnie zaczęła się stopniowo wycofywać. Gdyby to był krótkotrwały epizod, nie odważyłbym się na przedstawienie tak odważnego wniosku, lecz po ponad dziesięciu latach widać już wyraźnie, że życie wraca powoli na tereny zasypane niegdyś przez piasek” – mówił [prof.] Reij.”

A teraz proszę zwrócic uwage na ten wykres- widać na nim wyraźnie, że od połowy lat 80tych pustynia nie tylko przestała posuwac się na południe, ale co więcej coraz szybciej wycofuje sie na północ:

greening_sahel_figure_1

źródło danych:  Climatic Research Unit, University of East Anglia, and Global Historical Climatology Network, Oak Ridge National Laboratory.

FAKT2:

Od połowy lat 80-tych XXwieku poza zmniejszaniem się pustyni- nastapił również wyraźny wzrost ilosci opadów, a co za tym idzie wzrosła też produkcja żywności!

WZROST PLONÓW W NIEKTÓRYCH PROWINCJACH SIĘGA NAWET KILKUDZIESIĘCIU PROCENT!!!

Na poniższym rysunku  widac to wyraźnie- na obszarach, które jeszcze kilkanaście lat temu ulegały postępującemu pustynnieniu- pojawiły sie rośliny( okres lat 1982-2003)

greening_sahel_figure_2

FAKT 3

Każdy z wyżej wymienionych czynników, przyczynił się do wzrostu ludności- Powstały nowe wśie i osady a miasta przeżywają dziś boom demograficzny- w niektórych wzrost liczby ludności przekracza 20% ( co widac na poniższym rysunku, okres lat 1982-1999)

greening_sahel_figure_5

A co z Europą?

Przez ostatnie dwie dekady w Europie Zachodniej notujemy najwyższe plony w historii!! I dotyczy to zarówno zbóż, warzyw jak i owoców.

Rekordowy pod tym wzgledem okazał sie rok 2004.

Podumowanie:

Czy zatem dzisiejszy wzrost plonów na całym świecie, postępujace zmniejszanie sie pustyń czy też wzrost liczby ludności są przypadkiem? Oczywiście, że NIE.

Spoglądajac na karty historii okazuje się, że wzrost temperatury ZAWSZE oznaczał poprawę warunków życia!

Okresy ciepłe ZAWSZE pokrywały sie z okresami boomu technicznego, postępu mysli i nauki. To okres w którym ZAWSZE nastepował wzrost dobrobytu oraz boom demograficzny..

Większe plony= więcej żywności.

Wyższa temperatura= wydajniejsze rolnictwo.

Większa ilość CO2= wydajniesze rośliny

Czy ktos z was zna choć jeden ciepły okres, który przyniósł ludzkosci jakieś straty?

Okresy ciepła zawsze był dla nas pomyślne.. I to pod każdym względem!

Czy zatem takie teksty jak ten opublikowany w „Science” mozna traktować poważnie?  Jest to jeszcze tekst naukowców, czy może już osób/polityków „pracujacych na zamówienie okreslonych grup interesu”?

Źródła:  eoearth.org, dziennik.pl

Pozdrawiam

Reklamy

Działania

Information

2 Komentarze

16 06 2009
Przez zimną i zmienną pogodę rosną straty w rolnictwie.. « Chłodno o klimacie

[…] “Czy z powodu globalnego ocieplenia grozi nam głód?” […]

17 06 2013
pillow humping

Hi! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: