Podsumowanie pogody na świecie/ Grudzień 2008

17 01 2009

W grudniu 2008r wbrew oczekiwaniom i zapowiedzią większości- glabalne temperatury spadły i to zarówno w dolnej troposferze jak i przy powierzchni ziemi.

uah-dec-2008

1)  Temperatura przy powierzchni ziemi

  • Średnia globalna temperatura  na lądach i oceanach oscylowała na poziomie 0,45 oC powyżej normy wieloletniej. Oznacza to spadek w stosunku do listopada o 0,13 oC.  [dane giss]

2) Dolna troposfera:

  • ostatnie dane z RRS wykazują spadek temperatury w grudniu 2008 do 0,174 z 0,216 w listopadzie (spadek o 0,042 oC).
  • dane z UAH wykazują spadek temperatury w dolnej troposerze do 0,183 z 0,251 w listopadzie (spadek o 0,068 oC) –> patrz obrazek

3)  Przegląd najciekawszych wydarzeń:

meteoobserve

a) W północno- wschodniej Syberii po raz pierwszy od przynajmniej 10 lat temperatura spada do -60 oC.  Taką temperature zanotowano w mieście zwanym biegunem zimna półkuli północnej- Ojmiakonie.

Dotarłem również do źródła- który podaje, że temperatura spadła nawet do -68,7 oC !!!  LINK

b) Niecodzienny śnieg na południu USA: Mieszkańcy południowych Stanów mieli okazje przeżyć niecodzienne zjawisko, specyficzne rozmieszczenie układów barycznych spowodowało spływ zimnego powietrza, który nie dotarł tylko do centralnych Stanów lecz również nad samą Zatokę Meksykańską. Śnieg pojawił się w takich miastach jak Huston czy Nowy Orlean. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że dla wielu mieszkańców tego rejonu była to pierwsza okazja zobaczenia śniegu na żywo!

W tym samym czasie na europejskich szczytach- niezwykle szybko pojawiły się ogromne opady śniegu, przynoszące w Alpach i Dolomitach od 1m do nawet 3 metrów śniegu –> patrz obrazek

p1010884

c)  Fale chłodów przyniosły epidemię grypy–  Fale chłodów spowodowały, że w Hiszpanii i Francji znacząco wzrosła liczba osób z objawami grypy. Problem ten dotyczył przede wszystkim osób bezdomnych, którzy bez odpowiedniej pomocy byli narażeni na wychłodzenie organizmu. W wielu miejscach we Francji oraz północno- wschodniej Hiszpanii przez klka dni utrzymywały się przymrozki.

W Portugalii sytuacja była jeszcze poważniejsza- z powodu blyskawicznie rosnącej liczby chorych- w kraju tym ogłoszono stan epidemii.

d) Rekordowe skoki temperatury w Chicago: W ciągu 48h temperatura podskoczyła aż o 35 oC ! Jeszcze nad ranem  25.XII w Chicago termometry wskazywały aż -18 oC, by dwa dni później podskoczyć aż do plus 17 oC. Nagłe ocieplenie nadeszło po fali arktycznych mrozów. Jak się jednak okazało- ocieplenie było chwilowe, gdyż juz po kolejnych 48h temperatura nawet w ciagu dnia nie przekroczyła „zera” stopni.

źródła: GISS, RSS, UAH, twojapogoda, en.rian.ru.

Anomalia temperatury: Grudzień 2008 vs średnia 1998-2006:

equator-2008-12-vs-1998-2006

Pozdrawiam!

Reklamy

Działania

Informacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: