Efekt „Kija hokejowego” kolejnym elementem propagandy!

17 01 2009

W III raporcie Międzyrządowego Zespół do spraw Zmian Klimatu- IPCC (2001r) pojawia sie tzw. „kij hokejowy”  Jest to wykres temperatur- którego wartości na skutek rosnącego poziomu CO2 systematycznie będą rosły. Podsumowane przez IPCC  prognozy modeli klimatycznych wykazują, że średnia temperatura globalna powierzchni Ziemi podniesie się o 1,1–6,4°C w przeciągu dwudziestego pierwszego wieku.

prognozy_globalnego_ocieplenia

Raport ten jest o tyle ważny,  iż stał się on przysłowiową biblią, ikoną wszytskich tych- którzy przekonani są, że obecne zmiany klimatu jest bezprecedensowe w historii. Jest nie tylko najcieplej w historii naszej planety ale co gorsza szaleńcze  tempo ocieplania się klimatu doprowadzi do zagłady naszej cywilizacji!

Ale czy tak jest naprawdę?

* obecne ocieplenie rozpoczęło się w II połowie XIX wieku ( świat wychodził z tzw “małej epoki lodowcowej”). W połowie XX wieku nastąpiło krótkotrwałe ochłodzenie, aż wreszcie od lat 80-tych znów zaczeło sie ocieplać. Obecne ocieplenie trwa więc już ponad 100lat i rozpoczeło się wcześniej od boomu przemysłowego. Średnia temperatura podniosła się w tym czasie o ok 0,7 oC.

W historii znane są jednak przypadki znacznie szybszych zmian klimatu!

Warto wspomnieć o ostatnich badaniach duńskich uczonych [planują oni do 2011r zakonczyć badać- warstwa po warstwie- 3 km rdzeni i odtworzyć 150tyś lat klimatu na naszej planecie]. Jak dotąd zanalizowano, krótki aczkolwiek ważny odcinek czasu 14400-11000 lat temu- to właśnie w tym okresie zakończyła sie ostatnia epoka lodowa.

Podczas badań okazało się, że wszytskie zmiany zachodziły bardzo szybko- w czasie liczonym w przeciagu kilkunastu lub nawet kilku lat! Zmiany klimatu jakie wtedy nastapiły były tak gwałtowne, że jeden z uczonych (Jurgen Steffensen) porównał je do „włączenia guzika”.

Po drugie- zmiany były nie tylko raptowne ale i ogromne- i to jak! O ile początkowo ocieplało sie stopniowo, z przerwami które trwały ok 50lat [ok 12000 lat temu znów wróciły warunki lodowe] to już w roku 11711 przyszło ostateczne ocieplenie i zarazem koniec plejstocenu.

Temperatura w ciągu zaledwie 50lat od tej daty podniosła się aż o 12 oC!

Wrócmy jednak do efektu „kija hokejowego”- powstał on na podstawie analizy zapisów temperatury i na tej podstawie za pomocą specjalnych modeli opracowano kilka scenariuszy, najczarniejszy przestrzega o wzroście temperatury w najbliższym wieku nawet o ok 6 stopni celsjusza. Wszytskie jednak sprowadzają się do jednego- wraz ze wzrostem koncetracji CO2 w atmosferze, wprost proporcjonalnie będzie rosła też temperatura. Inna cechą wspólną tych scenariuszy- jest strach jaki miały wywołać:

Dla IPCC było już jasne, że globalnego ocieplenia nie mozna już zatrzymać- co najwyżej można bedzie je ograniczyć.

  • Warto również wspomnieć o burzliwej dyskusji jaka trwała po opublikowaniu tego raportu, po pierwsze wielu nie zgadzało się z zaprezentowanymi danymi (temp) dotyczącymi np. ochłodzenia jakie miało miejsce w latach 70tych XX wieku. Podważano również sposób w jaki „zdobyto” dane temperatur omawianego okresu itd.

A więc:

Biorąc pod uwagę wciąż rosnący poziom CO2 w atmosferze.. oraz to, że w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła emisja CO2 wytwarzanego przez człowieka (który rzekomo jest głównym winowajcą obecnego ocieplenia) to i temperatura powinna rosnąć równie szybko i systematycznie jak koncetracja CO2.. Ale czy tak właśnie jest?

I tutaj muszę rozczarować wielu z was- w ostatniej dekadzie wzrost jest minimalny. Co już jest sprzeczne z teorią „kija hokejowego”. A gdy dodamy do tego jeszcze fakt, że od 2005r można zauważyć trend spadkowy w globalnej temperaturze (zwłaszcza w dolnej troposferze, w której wg. teorii GO wywołanej przez człowieka powinna rosnąć najszybciej!) to pozostaje już mi tylko napisać jedno słowo- klapa..

Średnia globalna temperatura na lądach i oceanach [GISS]:

temp6

Większy obrazek pod tym linkiem

Efekt słynnego „kija hokejowego” zaprezentowanego przez IPCC- jest zwykłą medialną i propagandowa papką. Zabawą w „boga” który pomija tak ważne czynniki jak; wpływ El Nino, La Nina, wpływ aktywności słonecznej, erupcji wulkanicznych, cykliczności klimatu itd.. Określenie nawet dwóch najbliższych tygodni w pogodzie ma więcej wspólnego z wróżeniem z fusów niż racjonalnym podejściem do tak złożonego mechanizmu jakim jest klimat i pogoda.

Pozdrawiam

Reklamy

Działania

Information

2 Komentarze

29 08 2009
ŚMIECH NA SALI

JAKIE SĄ DOWODY NA TO ŻE OCIEPLI SIĘ O TYLE CO TU NAPISANO?ŻADNE.ZBIGNIEW CHARNAS TWIERDZI ZE OCIEPLI SIĘ DO 2100 O OKOŁO 20 STOPNI.

26 06 2014
TRAURINGE-Video in Platin

We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our
community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve performed a formidable job and our entire
group shall be thankful to you.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
%d blogerów lubi to: